Zimomřivost. Je to jen nedostatečná adaptace na chladné teploty, nebo je to příznak nemoci?
Setkal se s tím snad každý. V kanceláři, doma, zkrátka v jakémkoli prostředí, kde se v jedné místnosti pohybuje více lidí. Přijde zima a začnou diskuze – jaká má být ideální teplota na termostatu? Někdo jde ve 23 °C do trička a stěžuje si, že je moc teplo, jiný se při stejné teplotě cítí jako Hanč s Vrbatou hledající Labskou boudu. Je to i váš případ?
Tak za prvé, být trochu zimomřivý je normální. Vyplývá to z toho, že každý jedinec má trochu jinou termoregulaci. Jinak řečeno, každé tělo si řídí vnitřní teplotu jinak. V průměru mají lidé vnitřní teplotu mezi 36,5 - 37,3 °C. Stejně jako u vás v kanceláři, také ve vašem těle je takový malý termostat, který nastavuje teplotu, obvykle v tom rozmezí, jaké jsme výše uvedli. Je to hypotalamus, malá část mezimozku. Na to, že jde o výběžek o velikosti mandle, má hypotalamus mnoho zodpovědností. Řídí také pocity hladu a žízně, stanovuje vaše sexuální chování a jeho stimulací dochází ke změnám emotivity. Takže pokud někdo vybuchne vzteky bez žádné dramatické příčiny, je to proto, že byl nečekaně stimulován jeho hypotalamus. A vedle všech těchto funkcí má hypotalamus na starosti i termoregulaci.
Jak tedy říkáme, rozdíly ve snášení teploty jsou běžné a podepisují se na nich různé faktory. Problém nastává tehdy, když je vám zima v opravdu zvláštních situacích. Třeba když pocit zimy přetrvává po dlouhý čas nebo když je vám zima v červnu a červenci, kdy jiní lidé chodí po ulici v šortkách a shánějí se po zmrzlině. Pak už je to případ, kdy byste měli vyhledat lékaře.
Co patří mezi časté příčiny nezdravé zimomřivosti?
Chudokrevnost
Chudokrevností čili anémií trpíme tehdy, pokud naše tělo nedokáže produkovat dostatek červených krvinek tak, aby docházelo ke správnému transportu kyslíku v těle. Kromě zimomřivosti cítí pacient také únavu, vypadá bledě a rychleji mu bije srdce. Příčinou anémie je nedostatek železa, což je klíčový prvek, který červeným krvinkám asistuje při transportu kyslíku. Ke zlepšení obvykle stačí do stravy doplnit více masa a/nebo luštěnin, či jiných potravin bohatých na železo. Vhodná je i listová zelenina -kyselina listová je totiž důležitá při krvetvorbě. Doporučují se také potraviny obsahující vitamín C, který zlepšuje vstřebávání železa.
Hypotyreóza
Příčinou zimomřivosti může být také snížená funkce štítné žlázy. Ta totiž vede k hypotyreóze, což je endokrinní onemocnění lidí i zvířat. Štítná žláza za určitých okolností neprodukuje dostatek hormonů, zejména tyroxinu. To je hormon ovlivňující látkovou výměnu v tělních buňkách. Jeho absence vede ke spavosti, malátnosti, apatii, zpomalení srdeční frekvence, bolestem kloubů, poruchám funkce kůže, vypadávání vlasů, zácpě a právě zimomřivosti. Hypotyreóza se léčí užíváním léků, které chybějící hormony štítné žlázy dodají -tento stav je tedy potřeba řešit s lékařem.
Diabetes
Také diabetes může být příčinou zimomřivosti. Cukrovka totiž může mít za následek poškození nervů a poruchy prokrvení. To znamená, že diabetici mohou mít potíže s vnímáním teploty, ale také dotyku, tlaku nebo bolesti. Mohou pociťovat nepříjemné mravenčení, chvění, brnění a pocit chladu, i když vůbec není zima. Kůže může v takových případech být silnější, sušší a hrubá, nehty bez lesku, popraskané, lámavé.
Ischemická choroba dolních končetin
Něco, co mají mnozí tendenci podceňovat. Nosí zásadně teplé vlněné ponožky a okolí vysvětlují, že „zkrátka mají studené nohy“. Ale to může být příčinou nemoci, která je způsobená zúžením, v extrémním případě až úplným uzavřením tepen. Dochází ke změnám cévní stěny a tvorby tukových plátů na vnitřních stranách tepen. To vede k postupnému uzavírání tepen a zmenšení průtoku okysličené krve. Rizikovými faktory pro vznik ischemické choroby dolních končetin jsou kouření, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krevním řečišti, vysoký krevní tlak a už zmíněná cukrovka. Chorobou trpí až 13 % populace mezi 55 a 75 lety.
Špatná cirkulace krve
Krev neproudí správně v těle a nemůže rozvádět teplo po celém těle. Nejvíce to pociťují okrajové části těla, jako jsou prsty na nohou nebo nos, kde nejvíce pociťujeme chlad. Tady pomůže pravidelný pohyb. Ten totiž přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Jízda na kole nebo běhání jsou příklady velmi prospěšných aktivit. Kdo namítá, že se špatně provozují v zimě, pro toho máme jiné návrhy: pravidelná chůze, jóga, návštěva fit centra nebo plavání ve veřejném bazénu. Jinou variantou je saunování nebo masáže. Ti náročnější mohou zkusit různé formy otužování.
Nevhodné stravování
Tělo potřebuje k produkci tepla kalorie. Ale to není žádná převratná novinka, každý si určitě všiml, že obézní lidé (byť ti mají sklon k mnoha jiným zdravotním komplikacím) pocity zimomřivosti netrpí. Naopak jedinci s nízkým indexem BMI mají nedostatečnou izolaci tukem, který tělo v chladném počasí zahřívá.
Ale pozor, kromě přiměřeného množství tělesného tuku musí jako tepelná izolace posloužit také svaly. Ty totiž produkují vnitřní teplo, díky nim se cítíte tepleji. Jsme tedy zpátky u toho, co jsme doporučili v předchozím bodě – pravidelné cvičení a sportování metabolismu jen pomáhá.
Zdroje:
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/why-am-i-cold
https://www.cpzp.cz/clanek/2782-0-Je-vam-porad-zima.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325151#hypothyroidism