Světový den diabetu
V Česku cukrovkou podle dostupných dat trpí 850 000 lidí, přičemž dalších 200 tisíc o tom ani neví. Hodně diabetiků je také v USA, Itálii nebo Británii. To naplňuje definici „civilizační“ choroby, za níž je obecně diabetes považován.
Jenže pravda je, že velké množství diabetiků najdeme i v regionech, které nepovažujeme za tolik civilizované. Nejvíce diabetiků v přepočtu na populaci žije v regionech Blízký východ a severní Afrika. Nejvyšší absolutní počet diabetiků má Indie a Čína.
Cukrovka je zkrátka rozšířená po celém světě. A proto se není co divit, že pro ni byl vyčleněn mezinárodní den. Světový den diabetu si připomínáme 14. listopadu.
Historie
Další údaj, který nabourává představu o civilizační chorobě, je fakt, že diabetes tady s námi je od počátku věků. Poprvé o ní mluví staří Egypťané. Cukrovka se dostala také do spisů Galéna, Avicenny nebo dalších velkých lékařů starověku. Cukrovka trápila i staré Číňany, kteří přicházejí se zajímavým způsobem diagnostiky – pomocí mravenců, kteří jsou přitahováni sladkou močí. Ještě kontroverznější způsob navrhuje v 17. století anglický lékař Thomas Willis, který doporučuje lékařům, aby ochutnali pacientovu moč, zdali není sladká.
Správným směrem se vydává až v 19. století Paul Langerhans. Ten ve slinivce břišní objevuje buňky, dnes známé jako Langerhansovy ostrůvky. Německý vědec správně předpokládal, že právě v těchto buňkách dochází k tvoření látky, která je zodpovědná za snížení hladiny cukru v těle. Touto látkou je samozřejmě inzulin, jak ji pojmenoval roku 1909 Jean de Meyer. Inzulin je úspěšně izolován v roce 1919 lékaři Macleodem a Bantingem. Za tento klíčový objev jsou odměněni Nobelovou cenou. A zaslouženě, protože už roku 1922 je podáním inzulinu zachráněn první život. Šlo o 14letého kanadského chlapce Leonarda Thompsona, který upadl do diabetického kómatu.
Jaké typy cukrovek známe
Dnes si většina lidí myslí, že cukrovky jsou dvě. Ale není to úplně správně. Poslední studie uvádějí, že typů cukrovek je až pět. A liší se podle genetické stránky, podle toho, v jakém věku se projevují a také mírou rizika a komplikací pro člověka. Jedním z typů je například těhotenský diabetes.
Nechceme ale dnes zabíhat do složitých technikálií a proto se zastavme u dvou nejčastějších variant - diabetes I. a II. typu. Jaký je mezi nimi rozdíl? V případě diabetu I. typu jsou ničeny už zmíněné Langerhansovy ostrůvky vlastním imunitním systémem. Jde tedy o autonomní onemocnění. Diabetes II. typu je zapříčiněn sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.
Prevence
Druhému typu diabetu, tomu rozšířenějšímu, lze předcházet. Stačí trochu změnit životní styl. Nikdy není dost pozdě začít a to, co na sobě změníte teď, vám může o několik desítek let později hodně usnadnit život.
- Pokud máte nadváhu, tak hubněte. Podle jedné studie stačí ke 60% snížení rizika rozvoje diabetu zhubnout 7 % hmotnosti těla. Pokud vážíte 80 kg, mělo by vám stačit shodit „jen“ 5,6 kg.
- Buďte fyzicky aktivní. Nejen, že bodem 2 pomůžete splnit požadavek bodu 1, ale navíc snížíte množství cukru v krvi a zvýšíte citlivost vůči insulinu. Není přitom nutné zapsat se do kurzu veslování nebo rugby. Stačí naprosto základní pohybová cvičení – chození, plavání nebo jízda na kole.
- Jezte zdravé jídlo. Do vaší diety je třeba zařadit co nejvíce vitaminů, minerálů a sacharidů – ovšem těch zdravých, které jsou třeba v ovoci. Takovouto stravou snížíte vstřebání cukrů v krvi a také snížíte hladinu cholesterolu.
- Vyhledávejte zdravé tuky. To znamená tuky obsažené v rybách, olivách, slunečnicových semínkách nebo ořeších.
Americká asociace diabetu doporučuje lidem starším 45 let, aby navštívili lékaře a nechali si udělat test cukrovky. To se dělá tak, že vám odeberou krev z loketní žíly. Poté vypijete 250 ml sladkého ochuceného nápoje a po 2 hodinách vám udělají další odběr žilní krve. Tím je vyšetření u konce a můžete čekat, co vám ve vaší krvi zjistí. Takový test je možné absolvovat po dohodě s lékařem i u nás.
Letošní téma: Diabetes a pocit pohody
Mezinárodní den diabetu je 14. listopadu a pro rok 2024 přináší téma Diabetes a pocit pohody.
Co to znamená? Diskuse o cukrovce se často omezuje jen na téma prevence a diagnostiky. Už málo se mluví o tom, jak má vlastně takový diabetik žít. Tito lidé musejí denně jako ostatní zvládat výzvy doma, ve škole nebo v práci. Musejí být odolní a organizovaní, a to více než ostatní. Stres se totiž podepisuje na hladině cukru v krvi.
Až 63 % diabetiků uvádí, že stres z rozvoje komplikací jejich choroby narušuje jejich pohodu či pozitivní přístup k životu. Mezinárodní den proto přinese řadu článků, webinářů a dalších zajímavých akcí na téma, jak přistupovat ke každodenním aktivitám a jak zvládat stres, pokud jste diabetikem.
Zdroje:
https://breakthrought1d.org.uk/news-and-events/world-diabetes-day-2024/
https://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(18)30051-2/abstract?elsca1=tlpr
https://www.medila.cz/pro-pacienty/zatezovy-test-pro-diabetiky