Dobrý den, od čtvrtka mám podivný pocit knedliku v krku a jako by cizí těleso v krku. Beru pastilky Neo Angin zatím bez odezvy. Minulý rok v srpnu mi byl zjištěný duodenogastricky reflux do žaludku. Chtěla jsem se zeptat zdali to pocit knedliku v krku může být z toho refluxu nebo spíše nachlazení a zda-li může způsobovat bolest v krku i stres. Děkuju za odpovědi
Odpověď
Příčin "knedlíku v krku" může být celá řada (infekce, alergie, potíže se štítnou žlázou a jiné). Pokud přetrvává opravdu dlouhodobě (záleží rozhodně na intenzitě, také, jestli je to každodenní záležitost a nejedná se o opakovaný infekt v zimním období ob týden atd.), je třeba problém řešit s lékařem.
Určitě je vhodné zabývat se i prostředím, zda pacient nepobývá v prachu, suchu apod., kde může docházet ke dráždění sliznic. Dlouhodobé pravidelné cucání pastilek a vyplachování dezinfekčními roztoky nemusí dělat též úplně dobrou službu.
Dráždit sliznice může i intenzivní používání některých aromatických koření, u pacienta může být i citlivost na některé potraviny -to vše je ale třeba vysledovat. Stres i reflux mohou bolest v krku způsobit, to nelze vyloučit.
Ženy Interakce a nežádoucí účinky
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Užívám antikoncepci Vreya a nechci nějak narušit její antikoncepční účinek. Mohu bez obav užívat vitamíny na vlasy zdravý medvěd,pokud mají následující složení? Nejsem si jistá u Mácy peruánské. Našla jsem ,že nějak ovlivňuje hormony a u Papulky dvouleté. Předem děkuji za odborný názor a přeji klidný den. Methionin 116,7 mg** Přeslička rolní 106,7 mg** Slunečnice topinambur 86,7 mg** Proso seté 86,7 mg** Cholin 83,3 mg** Maca peruánská 83,3mg** Pupalka dvouletá 83,3 mg** L-cystein 66,7 mg** L-tyrosin 66,7 mg** MSM 66,7 mg** Kopřiva dvoudomá 60 mg** L-lysin 50 mg** L-prolin 50 mg** L-glycin 50 mg** Kyselina hyaluronová 40 mg** Betaglukan z hlívy 40 mg** Serenoa plazivá 26,7 mg** Ashwagandha 16,7 mg** PABA 16,7 mg** Koenzym Q10 10 mg** Křemík 6,7 mg** Astaxanthin 3,3 mg* Vitamin C 50 mg 62,5 %* Hořčík 8 mg 2,1 %* Vitamin B3 5,3 mg 33,3 %* Vitamin E 5 mg 41,7 %* Draslík 4 mg 0,2 %* Zinek 3,3 mg 33,3 %* Vitamin B5 2 mg 33,3 %* Vitamin B7 1,7 mg 3333,3 %* Mangan 0,7 mg 33,3 %* Vitamin B1 0,5 mg 45,5 %* Vitamin B2 0,5 mg 35,7 %* Vitamin B6 0,5 mg 35,7 %* Měď 0,3 mg 33,3 %* Vitamin A 266,7 μg 33,3 %* Kyselina listová 133,3 μg 66,7 %* Jod 50 μg 33,3 %* Selen 18,3 μg 33,3 %* Vitamin K2 – MK7 16,7 μg 22,2 %* Vitamin D35 μg 100 %* Vitamin B12 0,7 μg 26,7 %
Odpověď
Dobrý den, reaguji na Váš dotaz zaslaný na portál www.pharmapoint.cz S antikoncepcí má prokazatelnou interakci třezalka (čaj i tablety) nebo např. čajovec a šalvěj červenokořenná. Některá literatura připouští možné snížení účinku antikoncepce u Serenoy plazivé (zde v přípravku opravdu malá dávka) U dalších zde uvedených bylin nejsou interakce s antikoncepcí popisovány. Maca bývá používána při nerovnováze ženských pohlavních hormonů a při menopauze, nedoporučuje se u estrogen citlivých nádorových onemocnění, ale dostupné zdroje kombinaci s antikoncepcí nezakazují. Jednotlivé složky popsány zde: https://www.healthybear.eu/cs/content/category/2-ingredience Např. Maca https://www.healthybear.eu/cs/content/43-maca Pokud byste potřebovala ještě podrobnější informace, doporučuji se obrátit na kolegyni z MUNI https://www.healthybear.eu/cs/content/7-pharmdr-alice-sychrova-phd Kolegové na farmaceutických fakultách mají rozhodně lepší přístup k zahraničním informačním zdrojům.
Dobrý den, chci se zeptat jak pomoci dceři. Pokaždé první den menstruace má velké bolesti a zvrací. Od druhé dne se to už zlepšuje, ale ten první den trpí. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, z Vašeho dotazu není jasné, kolik je dceři let a zda jste problém konzultovali s gynekologem. Lékař také může pomoci vyřešit problém také v případě, že by samoléčba byla neúspěšná.
Z tzv. nefarmakologických způsobů (to znamená bez použití léků) lze využít dobrý vliv tepla na křeče, teplou sprchu či obklady podbřišku, masáž břicha a beder v době před menstruací. Tyto metody často nejsou doloženy vědeckými důkazy a je třeba jejich efekt individuálně vyzkoušet.
Bylinné přípravky mohou mít doplňkový význam, používaná bývá nať kontryhele, řebříček, heřmánek, hluchavka, třezalka, meduňka či kozlík (poslední spíš na zmírnění psychických příznaků). Dlouhodobě je doporučena pestrá vyvážená strava bohatá na esenciální mastné kyseliny, hořčík, zinek, některé vitamíny aj. Doporučuje se omezení potravin s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků a potravin z bílé mouky, dostatečný pitný režim, nekouření a dostatečná fyzická aktivita.
Stran léků se v léčbě obvykle využívá hormonální antikoncepce (na předpis) a léky s působením proti prostaglandinům -mezi těmito léky si laik může představit nám nejvíce známý ibuprofen, lék proti zánětu a bolesti (některé látky jsou volně prodejné, jiné na předpis, je jich celá řada, výběr se odvíjí podle zkušenosti, věku atd.). Využít lze i paracetamol. Efektivní je podávání 2-3 dny před začátkem menstruace, potíž je, pokud je menstruace nepravidelná. Řada žen ale pozná blížící se začátek velmi dobře.
Při zamyšlení se nad potížemi Vaší dcery je vhodné vždy v lékárně popsat, jak bolesti vypadají, jak probíhají, jak se vyvíjí jejich intenzita a případně zda dcera dlouhodobě užívá léky či se léčí s nějakým onemocněním. Při podávání léků se sice zde jedná o krátkodobou terapii, ale i přesto je vhodné prodiskutovat s lékárníkem možné důvody, proč některé léky nemůže konkrétní pacient použít. To se týká i používání bylinných čajů a přípravků. Docela dobře popsaný komentář k uvedeným potížím najdete také například zde: https://www.nzip.cz/clanek/399-menstruacni-potize
už je na trhu injekce diprophos ?
Odpověď
Dobrý den, Diprophos je k dispozici v režimu tzv. mimořádného (individuálního) dovozu. http://www.olecich.cz/encyklopedie/jsou-v-ceske-republice-dostupne-i-neregistrovane-leky
Lékárny si je mohou naším prostřednictvím distribuce Phoenix pro konkrétní pacienty objednat, dodací lhůta je obvykle do 3 pracovních dní. Děkuji a přeji pěkný den
Dobry den, je bezpecna kombinace leku Citalec, Sortis,Pragiola a Thyrozol? Cemu je vhodne se vyhnout z jidla nebo piti? Dekuji
Odpověď
Dobrý den, při hodnocení léčby pacienta bohužel nestačí mít pouhý seznam užívaných léků, je vždy vhodné znát okolnosti jeho léčby, onemocnění, na jaká onemocnění předepsané léky užívá, který lékař léky předepisuje, dávkování, délku léčby, zkušenosti s léčbou a případně i jeho životní styl apod.
Pokud byste si přála podbrobně prodiskutovat Vámi užívané léky, doporučuji najít si ve svém okolí lékárnu, která poskytuje jako zdravotní službu individuální konzultace pacientům, seznamy takových lékáren pravidelně zveřejňuje Česká lékárnická komora: https://lekarnici.cz/zaklady-poskytovani-odbornych-konzultaci-v-lekarne-vcetne-reseni-lekovych-problemu/ V seznamu Vámi uvedených léků databáze lékových interakcí neshledávám žádnou závažnou interakci, co se týče konzumace jídla a pití, není doporučeno k uvedeným lékům konzumovat alkohol. Thyrozol se doporučuje polykat celý, zapít sklenicí vody, ráno po snídani, větší dávka může být rozdělena do více dávek za den po jídle. Sortis lze užívat s jídlem i bez, lze užít kdykoli během dne. Citalec doporučuji užívat v ranní dávce po jídle (lze i bez jídla), Pragiolu lze užívat s jídlem i bez. Z nejobvyklejších rostlin by se Citalec neměl užívat s rozchodnicí, nevhodná je aminokyselina tryptofan. K Thyrozolu se nedoporučuje užívání meduňky, k Sortisu není doporučeno kombinovat třezalku, zapíjet léky zeleným čajem a grapefruitovou šťávou (obecně není doporučen průběžný vysoký přísun zeleného čaje a grepů). Při onemocněních štítné žlázy je vhodné též přemýšlet nad užívání preparátů s obsahem jódu a řídit se pokyny lékaře. Účinnost Thyrozolu může snižovat i lokálně aplikovaný jód. Děkuji za pochopení.
Dobrý den,sháním kapky Carteol LP 20mg. Je dostupný ve vaší lékárně? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, PharmaPoint je síť nezávislých lékáren, takže bohužel nemáme přesné informace o tom, které lékárny mají skladem konkrétní produkty. Zkuste proto prosím s dotazem kontaktovat přímo lékárnu ve vašem okolí, přehled najdete zde: http://www.pharmapoint.cz/lekarny/.
Obecně můžete sledovat informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv zde: https://prehledy.sukl.cz/mr.html (do řádku vyhledávání napíšete název léku). Pokud se Vám nepodaří lék zavčas sehnat, bude nutné kontaktovat předepisujícího lékaře, aby rozhodl o dalším postupu. Děkuji za pochopení.
Bolest Interakce a nežádoucí účinky
užívám Eliquis 1-0-1 a v současnosti mě trápí dost výrazná bulest v koleni. Existují nějaká analgetika kromě Panadolu ?
Odpověď
Dobrý den, vhodnost jednotlivých léků proti bolesti je třeba vždy posoudit v souvislosti s kompletní charakteristikou konkrétního pacienta a dalšími léky, které užívá, a onemocněními, se kterými se léčí. Roli hraje také intenzita bolesti, její možná příčina a očekávaná délka léčby. Při současném užívání léčiv ze skupiny nesteroidních antiflogistik např. volně prodejný ibuprofen, diklofenak, se zvyšuje riziko krvácení. Proto je vhodné v terapii bolesti zvolit léčiva z jiné skupiny a z tohoto důvodu Vám pravděpodobně byl doporučen z volně prodejných léčivých přípravků právě Panadol, který obsahuje paracetamol. Pokud s jeho efektem nejste spokojena, doporučuji skutečně osobní konzultaci s lékárníkem, který na základě dalších informací může pomoci s případným výběrem dalších analgetik (celkových, lokálních), zhodnotí ale také bezpečnost a účinnost Vaší léčby (dávkování, délka použití, Vaše další léky a onemocnění) či režimových opatření, která jsou neméně důležitá. Případně Vás samozřejmě nasměruje k odborníkovi, který by mohl Vaše bolavé koleno účinně léčit.
Dobrý den,mám silnou alergii na kyselinu acetylsalicilovou. Jaké mohu brát léky na bolest? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, s ohledem na to, že nepopisujete, jak se ve Vašem případě reakce projevuje, je doporučení níže obecného charakteru. Pacient s reakcí (ev. až těžkou anafylaxí - těžká alergická reakce s život ohrožujícím průběhem) na kyselinu acetylosalicylovou nemůže užívat ani další podobné látky s podobným mechanismem působení v těle (ibuprofen, diklofenak) a to ani k lokální aplikaci (krémy, gely). Po dramatické reakci by měl být pacient poučen lékařem, obecné doporučení uvádí, že by měl být i vybaven letákem s informací o možné náhradní léčbě bolesti a teploty a při návštěvě dalších lékařů či lékárny by měl uvedenou informaci zdůraznit. Proti teplotě může být doporučeno podání paracetamolu, ale i na něj má přibližně 7% pacientů reakci. Proti bolesti může být při dobré snášenlivosti paracetamolu doporučován Ataralgin (paracetamol + quaifenezin + cofein) z volně prodejných léků, případně jiné léky proti bolesti prostřednictvím předpisu od lékaře. Podání náhradních léčiv v léčbě bolesti se může otestovat podáním první dávky pod dohledem lékaře. Děkuji za pochopení.
Dobry den, potykam se s kaslem uz necele 2 roky, rtg v poradku,orl v poradku,plicni v poradku, pouze na imunologii mi doktorka dala leky na zaludek,muze to souviset s kaslem?nebo si zaludek nechat vysetrit.Vykaslavam male pruhledne krystalky(jako hleny) Dekuji za jakekoliv info uz jsem zoufala...
Odpověď
Dobrý den, chronický kašel skutečně může souviset s refluxem trávicích šťáv do jícnu (vracení žaludečních šťáv mimo oblast žaludku směrem do jícnu), uvedený problém má řadu důvodů a projevit se může formou zažívacích potíží, ale i formou kašle, astmatu, opakovaných zánětů průdušek aj. Základem terapie refluxu jsou skutečně inhibitory protonové pumpy, léky, které sníží produkci žaludeční kyseliny a tak celkovou kyselost žaludečního obsahu. Jejich dlouhodobé užívání by ale mělo být podloženo vyšetřením. Léčba se pak doplňuje také úpravou stravovacího režimu a takzvanými režimovými opatřeními. Nedokážu posoudit, co znamená "plicní" v pořádku, protože pokud byl např. základní rentgenový nález negativní, neznamená to, že stav v pořádku je a naopak v takovém případě je podle stále trvajících příznaků třeba dále pátrat po příčině. Krystalky ve sputu (hlen, který se vykašlává), jsou rozhodně také důvodem k dalšímu pátrání. Stejně tak, pokud bylo vysloveno podezření na jícnový reflux imunologem, problém by měl zhodnotit gastroenterolog. Reflux často bývá způsoben přítomností bakterie Helicobacter pylori v žaludku, kterou je třeba identifikovat a zaléčit, uvedené problematice a stanovení vhodného diagnostického a léčebného postupu se věnuje právě zmíněný gastroenterolog. Doporučení vystavuje obvykle praktický lékař, který by měl mít i celkový přehled o vyšetřeních, které máte za sebou, a jejich výsledcích, aby se samozřejmě nedělala duplicitně a zbytečně. Chronický kašel je stav, který rozhodně není v pořádku a je třeba dále hledat příčinu někdy se začíná i znova od úplného začátku podrobnou diskuzí s pacientem o jeho aktuálních potížích a řeší se, zda se v prvním kole něco nepřehlédlo.
Dobrý den, chci se zeptat jestli ve vašich lékárnách najdu někde skladem lék na předpis Peritol 4mg Výrobce má výpadek. Primárně Praha ale i dostupnost případně jinde v ČR Děkuji
Odpověď
Dobrý den, dle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude tento lék dostupný až v roce 2027 (viz https://prehledy.sukl.cz/mr.html?filtr=0011286). Pokud máte platný elektronický recept, měla by jít zjistit dostupnost v lékárnách zde: https://www.epreskripce.cz/, avšak na trhu tento lék chybí již několik měsíců.
Pokud se Vám již nepodaří tento lék sehnat, bude nutné kontaktovat předepisujícího lékaře, aby rozhodl o dalším postupu. Děkuji za pochopení.
Dobrý den. Momentálně u nás tady v okolí není dostupný lék Valtricom 5mg/160mg/12,5 - nemáte třeba u Vás?? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, dle informací od dodavatele je produkt po několikaměsíčním výpadku na cestě do ČR. V distribuci by měl být cca 25. 10. Pokud by se Vám ho nepodařilo zavčas sehnat, bude nutné kontaktovat předepisujícího lékaře, aby rozhodl o dalším postupu. Děkuji za pochopení.
Dobrý den , mám návaly v těle jsou na to nějaký prášky nebo vitamíny .
Odpověď
Dobrý den, návaly mohou být příznakem řady potíží, u žen je typicky vyskytují jako projev menopauzy (klimakterium) a jsou způsobené hormonálními výkyvy, podobně se mohou vyskytnout u některých žen i během menstruačního cyklu. Na uvedené obtíže se po domluvě s lékárníkem dá vybírat z mnoha bylinných produktů. Problémy s pocením a návaly mohou být také průvodním jevem akutní virové infekce nebo bývají spojeny s problémy se spánkovým režimem, vyskytují se např. ale i při úzkostech, stavech po prožitém traumatu či poruchách štítné žlázy. Doporučuji konzultaci s lékárníkem a ten pak po diskuzi s Vámi bude schopen nabídnout řešení či doporučí návštěvu lékaře.
Dobrý den, mám dotaz zda-li nemáte na lékárnách léčivý přípravek Corvaton 4mg/30tbl.a pokud ano, jestli bych mohl poprosit o info, kde popřípadě, zda už máte info o dodávce k vám z důvodu výpadku. Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, dle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv by měl být lék dostupný koncem dubna (viz https://prehledy.sukl.cz/mr.html?filtr=0253548#/). Dle aktuální zprávy je již v ČR a připravuje se k distribuci. Pokud by se Vám ho nepodařilo zavčas sehnat, bude nutné kontaktovat předepisujícího lékaře, aby rozhodl o dalším postupu.
Děkuji za pochopení.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na co je dobrý thiamin? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, vitamíny skupiny B jsou látky rozpustné ve vodě, které jsou důležité v roli takzvaných koenzymů (připojují se na enzymy a absorbují nebo uvolňují další skupiny, protony apod.) v celé řadě reakcí v těle. Jejich spotřeba v těle je malá a obvykle stačí přísun potravou. Pokud již dojde k deficitu, existují léčivé přípravky (ev. doplňky stravy), kterými můžeme doplnit buď celý komplex B vitamínů nebo jednotlivé typy vitamínů skupiny B. Thiamin je vitamin B1 (důležitý je v metabolismu sacharidů např.) Jeho nedostatek se projeví únavou, závratěmi nebo např. nervovými a psychickými poruchami, bušením srdce. Existují stavy, kdy může nastat nedostatek - operace na zažívacím traktu, chronický alkoholismus, jaterní onemocnění, poruchy ledvin, chronické infekce, popáleniny, kojení, těhotenství aj. Používá se jako pomocný lék u neuropatií a roztroušené sklerózy, existuje pak i v kombinaci s dalšími vitamíny řady B např. B6, B12
Dobrý den, prosím o radu. Mám vnoučka pět let a pořád je nemocný. Rýma, kašel,zánět průdušek,zápal plic. Ani do školky se nedostane.Prosim co by jste poradila za homeopatika. Děkuju.
Odpověď
Dobrý den, homeopatie je založena na principu, že podobné je léčeno podobným a vysokém stupni individualizace. Proto je ideální konzultovat potíže se specialistou - homeopatem a nastavovat vše individuálně podle stavu a příznaků. Při vysokém počtu opakujících se viróz jsou s úspěchem v široké prevenci používány např. přípravky Silicea AKH nebo Engystol, při bolestech v krku např. Angin-Heel S, jako prevence a léčba chřipek se používá Oscillococcinum. Léčba jednotlivých Vámi popisovaných onemocnění se obvykle nastavuje individuálně a na každou diagnózu je celá škála různých kombinací monokomponentních přípravků podle příznaků a charakteristik pacienta. Homeopatie je lékařskými společnostmi označována za neúčinnou metodu (vědeckými důkazy je neověřená), pacienty je však oblíbená, výhodou je vysoká bezpečnost a nízké riziko vedlejších účinků. Je však třeba nezapomínat na situace, kdy se jedná o vážný průběh či akutní bakteriální onemocnění a s vnoučkem byste měli navštívit lékaře. U opakovaných infekcí dýchacích cest u dětí a dospělých lze použít i registrované léčivé přípravky označované jako "imunostimulační", jedná se o lyzáty bakterií, které právě některá zmiňovaná onemocnění mohou působit. Lidově by se daly označit jako "očkování v tabletách". Vše samozřejmě na předpis lékaře. V doplňcích stravy pak nabízí poměrně zajímavou možnost použití glukanů z hub (složené sacharidy buněčné stěny), u kterých výrobci dokládají stimulaci nespecifické imunity. V prevenci infekcí u dětí hraje také významnou roli celkový životní styl rodiny, stravování a zátěž dětí včetně spánkového režimu, u dětí je extrémně důležitý pravidelný kvalitní odpočinek a míra zátěže (nepřehánět to s aktivitami a kroužky). Obecně se k prevenci infekčních onemocnění a vývoji imunitního systému např. vyjadřuje článek psaný lékárnicemi maminkami (sdružení erudovaných lékárnic, které řeší podobné potíže se svými dětmi) https://lekarnice-maminky.cz/jak-posilit-detskou-imunitu-a-zaroven-ziskat-vic-zivotni-energie/ Přeji brzké zlepšení
Dobrý den, mám už dlouho otoky nohou i zápěstí co by ste mi doporučila za přípravek? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
Vámi popsané otoky (takzvané periferní otoky, pravděpodobně chronické) mohou mít řadu různých příčin. Mezi možné příčiny patří také nežádoucí účinky léků, cévní problémy, onemocnění srdce, ledvin atd. Důležité je proto zjistit skutečnou příčinu otoků a podle vyvolávající příčiny zvolit pro Vás vhodnou léčbu či jinou úpravu režimu. Zjištění příčiny bude ve vašem případě vhodné svěřit do rukou lékaři. Lékař s Vámi probere otázky např. kdy se otok objevil, za jakých okolností, jak se projevuje, jak vypadá (bolestivost, barva, velikost, teplota aj. ), jaké další zdravotní potíže máte a jaké léky užíváte, případně stanoví potřebné parametry prostřednictvím laboratorních testů či doporučí další potřebná vyšetření. Pokud byste měla podezření, že se otok objevil v souvislosti s užíváním léků (např. nově nasazená léčba krevního tlaku), mohlo by se jednat případně o vedlejší účinek léčby a pak se můžete se obrátit také na Vašeho lékárníka s prosbou o zhodnocení Vámi užívaných léčivých přípravků. Vždy je ale vhodné, aby i lékárník s Vámi hovořil osobně a měl možnost ptát se na další souvislosti.
Děkuji za pochopení.
Dobrý den. Nemáte prosím na skladě PROPYCIL lék na štítnou žlázu. Děkuji
Odpověď
Dobrý den, dle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv by měl být lék nově dostupný v balení po 20-ti tabletách (viz https://prehledy.sukl.cz/mr.html?filtr=0014914#/). Zatím ale na trhu dostupný není, a dle aktuálních informací dodavatele přijde v dubnu 2024. Pokud by se vám ho nepodařilo zavčas sehnat, bude nutné kontaktovat předepisujícího lékaře, aby rozhodl o dalším postupu. Děkuji za pochopení.
Dobrý den, tuhne mi svalstvo na zádech kolem krční páteře, zvláště v noci v klidu se dostanu do stavu, kdy se nemůžu bolestí pohnout. Uvolní mě až Nimesil, ale další noc se stane totéž. Masáže mi ty záda jen rozbouří, nahřívání je fain, ale nepomáhá. Nebyla by možná nějaká přírodní léčba? Krevní testy mám v dokonalém pořádku.
Odpověď
Dobrý den, léčba uvedeného stavu je určitě komplexní a zahrnuje řadu možností. Vhodné je stanovit diagnózu a vyloučit další možné příčiny, jinými slovy najít důvod, proč Vás svalové ztuhlosti obtěžují.
Podle stanovené příčiny se pak volí další postup.
Pokud jde o bolest pohybového aparátu, měla by být léčba doplněná o rehabilitaci, režimová opatření a změny v životním stylu (např. jednostranné přetěžování určitých partií apod.) Rehabilitačních technik k odbourání bolesti je celá řada (cvičení, měkké techniky, fyzikální léčba, kineziotejp aj. ). Užitečná by mohla být jóga či akupunktura, ale je třeba svěřit se do rukou certifikovaného terapeuta. Pokud je ztuhlost svalů způsobena psychosomatickými obtížemi a stresem, je možné využít i psychoterapii.
Na ztuhlosti svalů existují přímo i léčivé látky s uvolňujícím efektem (odborně myorelaxancia), uvedené léky jsou na předpis lékaře a nemůže je užívat každý a vždy. Lokálně lze aplikovat látky s protizánětlivým efektem (podobně jako používáte podle potřeby Nimesil, existují v uvedené skupině léčivých látek i přípravky ve formě krémů a gelů, výhodou je nižší celková zátěž organismu).
Dále můžete aplikovat látky s derivačním efektem (derivancia), které vyvolávají prokrvení a pocit tepla a přináší úlevu. Mezi derivancia patří např. kapsaicin z plodu papriky (známá papriková náplast). Řada krémů obsahuje směs dalších bylin s kapsaicinem. Mezi derivancia řadíme např. i kafr. Proti bolesti může dobře působit z bylin např. kostival - existují i kombinace s předchozími látkami v krémech a mastech. Alternativou derivancií jsou také produkty s hadími jedy či jedem včelím.
Z dalších rostlinných produktů lze připomenout lokální prostředky s výtažky borovice, arniky aj. Z léčivých rostlin užívaných u bolestí pohybového aparátu s protizánětlivým potenciálem lze uvést např. vrbovou kůru, tužebník, jasan, kopřivu aj., najdete řadu čajových směsí pod názvy "artróza", "klouby" apod. Z dalších rostlinných doplňků je zájem o harpagophyt (čertův dráp) či boswelii, předmětem výzkumů je i efekt vitánie, protizánětlivá aktivita se řeší u zázvoru a kurkuminu.
Vždy je třeba informovat odborníky v lékárně, řešit správné dávkování dostupných přípravků, riziko možné interakce s užívanou léčbou či alergie.