Jaký má zima vliv na zdraví? O negativních i pozitivních vlivech zimního období
Pro řadu lidí je zima, z hlediska lidského zdraví, nejkrizovějším ročním obdobím.
Je to doba, kdy nejvíce řádí chřipkové epidemie, jimiž se každoročně nakazí 5 až 15 procent populace. Měsíc leden má dlouhodobě status nejdepresivnějšího měsíce.
V tomto článku probereme negativní vlivy zimy a jak se jim bránit. Ale neopomeneme zdůraznit, že zima nabízí z hlediska lidského zdraví i některá pozitiva.
Chřipkové epidemie a jak se jim vyhnout
V zimě panuje chladné a suché počasí. Jeho přímým vlivem je podráždění pokožky a dýchacích cest.
Právě v zimě řádí nechvalně proslulé chřipkové epidemie. Chřipka je virové onemocnění. Znamená to snad, že viry preferují teploty pod bodem mrazu? Nikoli. Důvod, proč viry v lednu a únoru tak prosperují, je ten, že lidé tráví více času zavření v místnostech. Pro viry je jednodušší nacházet hostitele. Chřipkový virus se přenáší kapénkami, proto účinný způsob, jak chřipce předcházet, je nosit roušku. Zvláště v rizikových prostředích, jako je čekárna u lékaře, obchod nebo MHD. Druhou možností je co nejvíce omezit sociální kontakt, to ale může u řady lidí vést k negativním vlivům na psychiku.
Péče o pokožku
Horší povětrnostní podmínky jako je vlhkost, chlad a mráz pleti příliš neprospívají. Vítr pleť vysušuje a mráz ji dehydratuje. Strukturu pokožky narušují také časté přechody z venkovních do vnitřních prostor a s nimi spojené střídání teplot. To vše snižuje přirozenou obranyschopnost pokožky a výsledkem je vysušená, citlivá a podstatně náchylnější pleť k nejrůznějším kožním potížím.
Vzhledem k tomu je důležité používat odlišný krém než po zbytek roku. Základem dobrého „zimního“ krému je větší podíl tukových látek.
Chladným počasím trpí také ruce a nehty, které nemají mazové žlázy. Proto je těžké udržet ochranný kožní film, kterému neprospívá zejména časté mytí rukou či používání nekvalitních mýdel. Mějte s sebou kvalitní relipidační krém a ruce si promažte kdykoliv v průběhu dne, zejména však po mytí nebo příchodu z venku. Rozhodně je vhodné nosit rukavice a to i tehdy, když příliš nemrzne. Zapomínat byste neměli také na čepice a šály, které chrání citlivou pokožky i vlasy před poškozením.
Chybějící slunce a méně kvalitní vzduch
Rizikovým jevem je také zkracující se délka dní a s ní související nedostatek slunečního svitu. To má za následek fenomén zvaný SAD (sezonní afektivní porucha – Seasonal Affective Disorder). Poruchou trpí dospělí lidé všech věkových kategorií a projevuje se smutkem, únavou či podrážděním. Postižený má zhoršenou schopnost se soustředit.
Proč chybějící slunce tolik ovlivňuje naši náladu? Sluneční paprsky zásobují naše tělo vitamínem D, který je nepostradatelný pro kosti, zuby, ale také svaly, srdce, mozek a imunitní systém. Takže na vitamínu D závisí naše dobrá nálada. Je důležité si vitamín D v zimním období doplňovat vhodnou stravou. Látka je obsažena třeba v houbách, rybách, vaječném žloutku a mléčných výrobcích. Pomoci mohou rovněž doplňky stravy.
V zimě je také o něco méně kvalitní vzduch. Vlivem intenzivního topení roste obsah skleníkových plynů. Vliv na to mají i automobily, které lidé nechávají pod okny delší dobu se zapnutým motorem. Problematické je ale hlavně to, že v zimě lidé méně větrají, takže doma dýchají vzduch s vyšším obsahem kysličníku uhličitého. To má za následek vyšší únavu a nesoustředěnost.
Pozitivní vlivy zimy
Abychom nebyli jen negativní: zima má i své klady. Je to období, kdy je ve vzduchu obsaženo nejméně alergenů. Rovněž je to doba, kdy si nejvíce užijeme klidného dlouhého spánku. Nižší teploty jsou pro kvalitu spánku vhodnější. Navíc, protože se dříve stmívá, máme tendenci odejít na kutě dříve a splnit si potřebnou normu 8 hodin spánku denně.
Nižší teploty stimulují cévy a pomáhají lepší regulaci krevního tlaku. Někteří lidé si užívají fyzickou aktivitu na zimním vzduchu – ať už jde o práci (sekání dříví, odhrabávání sněhu) nebo sport (bruslení, lyžování). Aktivita stimuluje uvolňování endorfinů, což zlepšuje náladu.
Přečtěte si také náš článek o otužování.
Zdroje:
https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/zima-je-zdravi-a-zivotu-nebezpecnejsi-nez-horko-zjistili-vedci.A150521_102241_ln-zdravi_ape
https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/1288
https://www.oko24.cz/2022/01/05/dlouha-zima-nedostatek-svetla-a-chmurne-pocasi-ma-vliv-na-nase-fyzicke-i-psychicke-zdravi/
https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/meteosenzitivita-zmeny-pocasi-zdravi-srdce-tlak.A220509_083156_zdravi_pet