Solárium – jak funguje a jaký má vliv na kůži
Sice vzniklo už ve 20. letech minulého století, ale masivní popularity se dočkalo až v letech sedmdesátých a to ve skandinávských zemích. Teprve mnohem později se dostalo do České republiky a dá se říci, že na přelomu milénia o něm mluvila skoro celá naše země coby o velkém hitu.
Řeč je o soláriu. Možná si mnozí vzpomenou, jak po roce 2000 někteří nedali bez návštěvy solária ani ránu, zvláště před návštěvou významnějších společenských událostí mimo letní sezónu. Šlo hlavně o dámy, které usilovaly o ten správný odstín kůže.
Oranžová kůže v zimě
Jak to bývá s každým módním hitem, někdo jej přijímá rozumně a s mírou, jiný to poněkud přehání. Pohled na ty jedince, jejichž pokožka v hluboké zimě září hnědo-oranžovou barvou, je poněkud bizarní. Ale solárium se těší popularitě i před letními dovolenými. To si zase návštěvníci od tmavší barvy kůže slibují vyšší odolnost proti spálení.
V poslední době trend solárií upadá. Je to také proto, že se začalo diskutovat o zdravotních dopadech „umělého“ opalování. Příznivci solárií jsou však stále mezi námi a tak si tento fenomén zaslouží svůj prostor i v naší rubrice. Zaměříme se na to, jak solárium vlastně funguje a dáme vám pár tipů na zdravé „slunění“.
Paprsky v soláriu uvádí do pohybu buňky v pokožce
Solária vyzařují frekvence neviditelného ultrafialového záření spektra UVA a UVB, které obsahuje i sluneční záření. UVA je odpovědné za přímou pigmentaci, která trvá přibližně 24 hodin. Přímá pigmentace je oxidace a následné ztmavnutí slabě zbarveného předstupně melaninu (kožního barviva). Avšak předtím paprsky spektra UVB aktivují melanocyty, což jsou buňky ve spodní vrstvě kůže (ale nachází se například i v oku a srdci), které s pomocí neesenciální kyseliny tyrosinu produkují melanin a vysílají ho kanálky na povrch kůže, kde oxiduje právě působením UVA a zhnědne. Při dostatečném působení UVB však pokožka zhnědne i v hlubších vrstvách a opálení je trvalejší než při UVA. Při překročení limitu absorpce dochází však k zarudnutí pokožky a tělo má dost práce s odbouráním velkého množství oxidovaných (řekněme spálených) a zničených buněk. Proto je určen bezpečný čas opalování pro každý typ pokožky a pro každý ochranný výrobek.
Personál se vám musí věnovat
Trubice v soláriích mají různý výkon, a tudíž je třeba dbát na dobu slunění podle výkonu solária a počtu trubic. Trubice se také musí čistit a včas měnit, což se bohužel často porušuje. Proto je lepší chodit jen do ověřených certifikovaných solárií, kde se vám současně obsluha plně věnuje a pomůže vám se správným určením doby slunění. Nutná je také speciální kosmetika do solárií, která zabrání vysoušení a narušení kůže a ochrání vás před předčasnými vráskami.
Škodí, nebo léčí? Obojí!
Světová zdravotnická organizace soláriím ale nefandí a oficiálně je považuje za jednoho z původců rakoviny kůže. Doporučuje ho jen lidem s kožními onemocněními jako je lupenka či ekzém. Současně ale také potvrzuje, že při slunění v soláriích dochází k tvorbě vitamínu D, který přispívá ke zhutňování kostí (opak řídnutí) a vytváří se endorfiny (tzv. hormony dobré nálady).
Dá se říci, že tady je to opravdu něco za něco. Solárium se striktně nedoporučuje velmi mladým lidem (cca do 25 let), u kterých onemocnění kůže může vzniknout rychleji. Dvacet minut v soláriu odpovídá přibližně dnu slunění na pláži. Zde to platí jako u ostatního – všeho jen s mírou.