Tykev obecná
Cucurbita pepo
Tykev obecná (Cucurbita pepo) je symbolem podzimu. Už i u nás se koncem října množí malé i velké tykve na zahrádkách nebo na parapetech oken. Vydlabat strašidelný obličej do této velké bobule (zní to neuvěřitelně, ale opravdu je plodem tykve z botanického hlediska bobule) je poměrně snadné. A také je to vynikající zábava pro večer s rodinou nebo přáteli. Využít tuto plodinu jen pro to, abyste z ní vytvořili schránku pro svíčku, je ale škoda. Rostlina má mnohem širší využití.
Tykev je obdivovaná Američany a není divu – právě zde má tato jednoletá rostlina původ. Není ale z Ameriky Severní ale Střední. Je doloženo, že byla pěstována už před 5000 lety, což z tykve obecné dělá jednu z nejstarších kulturních plodin. Před 500 lety se s ní seznámil Kryštof Kolumbus, díky jemuž se tykev začala pěstovat také v Evropě a jiných částech světa.
Tykev obecná má keříčkový vzrůst. Její listy jsou chlupaté, nedělené nebo dlanitě laločné. Květ má pět korunních lístků a sytě žlutou barvu. Plod sklízíme na začátku či v polovině podzimu, když je slupka tvrdá a matná. Hlavně to stihnout před prvními mrazíky.
Tykev je nenáročná pro pěstování v zahradě nebo na poli. Může planě růst také na rumištích nebo na skládkách, ale jen těžko u takové rostliny objevíme její známé chutné plody.
Proč se doporučuje
- Prospívá močovým cestám
- Užívá se na prostatu
- Obsahuje vitaminy A a C
Říká se že
- kdysi tykev doporučovali pro odstranění pih nebo léčení hadího uštknutí
- evropští kolonizátoři odkrajovali vrchní část tykve, odstranili semínka a tykev pak vyplnili mlékem, kořením a medem, což pak dlouze pekli. Tak vznikl typický koláč - původní obyvatelé Ameriky naopak využívali celou tykvi, jak jako jídlo, tak i jako lék
- semínka podporují trávení, mají projímavé účinky
- stopové prvky v rostlině působí protizánětlivě
Víte že
- tykev je z 90 % tvořena vodou? Ať je velká jakkoli, ponořena do vody bude tykev vždycky plout na hladině
- nejtěžší tykev údajně vážila přes 1000 kg
- každá část této plodiny (včetně květu) je jedlá
- tykev je ovoce, nikoli zelenina
- cuketa je kultivarem tykve obecné, vyšlechtili ji v Itálii
Recepty
Zdravý tykvový hummus
Protože tykev je opravdu chutná, připravme si dnes pro změnu jídlo. Odstraníme špičku tykve (horní třetinu). Ze zbytku vydlabejme dužinu, semínka můžeme odložit a využít je usušená a vyloupaná na ozdobu. Dužinu poté nakrájejme na kousky a vložme do zapékací mísy s česnekem a trochou oleje. Okořeníme a pečeme asi 45 minut do změknutí. Po vychladnutí tykev vložme do kuchyňského robotu s citronovou šťávou, cizrnou a tahini. Trochu osolme. Pak rozmixujme na pastu (známou jako hummus). Pastu můžeme mazat na pečivo nebo kousky nakrájené zeleniny. Je to chutné a zdravé.