Růže šípková
Rosa canina
Kdo viděl film Adéla ještě nevečeřela, ten si možná vybaví scénu, kde padouch Rupert von Kratzmar v podání Miloše Kopeckého hostí Albína Bočka s vnučkou Květuškou. Baron ohromuje svou pohostinností. „Ceylonský, čínský, tibetský, darjeeling?“ nabízí stařičkému gymnaziálnímu profesorovi z nabídky čajů. „Šípkový nemáte?“ opáčí pan Boček.
Nápoj vyráběný z růže šípkové totiž patří k základním pilířům středoevropské bylinkářské tradice. Nejen že má komplexní účinky, také výborně chutná. Ovšem Češi našli pro plody planě rostoucího keře celou řadu jiných použití – vyrábí marmelády, ovocné protlaky i víno.
Růže šípková je nejběžnější volně rostoucí růží ve střední Evropě. Je ale rozšířená po celém kontinentu. K vidění je také v Maroku, Alžírsku nebo Tunisku a přes Turecko a Kavkaz se dostala až do Střední Asie. Kolonizátoři ji zavlekli i na americký kontinent a do Austrálie.
Šípková růže dorůstá až 2,5 metru. Nejvíce se jí daří na slunných místech, na suchých stráních, okrajích lesů a polí. Nezáleží přitom na tom, jestli je půda kamenitá, písčitá, hlinitá nebo jílovitá. Tato stanoviště růže provoní v červnu a červenci svou sladkou vůní. Jde totiž o dobu, kdy na jejích lysých stopkách rostou její typické 3 až 5 cm velké bledě růžové květy.
Po opylení květů se v září a říjnu objevuje elipsovitý nepravý plod zvaný šípek. Jeho oranžově červené zbarvení je dáno obsahem karotenoidů.
Šípek je jedlý, obsahuje množství vitamínu C. Kromě něj a beta karotenu v něm najdeme i další cenné látky, například třísloviny, vitamíny B, kyselinu jablečnou a citronovou, cukry, pektin, flavonoidy, vápník, draslík a jiné minerální látky.
Ideální ke sběru šípku je září a říjen.
Proč se doporučuje
- šípek obsahuje vitamín C, který podporuje přirozenou obranyschopnost
- působí na normální funkce dýchacího systému
- podporuje funkci ledvin a močových cest
- umožňuje normální stav kloubů a pokožky, rány se díky němu hojí rychleji
Říká se že
- pozitivně účinkuje v případě silné menstruace
- dá se použít jako podpůrný prostředek proti ateroskleróze
- pomáhá udržovat vlasy silné a zdravé
Víte že
- latinsky se rostlina nazývá Rosa canina, tedy doslova Psí růže? Byla jí připisována schopnost léčit vzteklinu
- v Anglii se šípky užívají k aromatizování tabáku?
- nálezy z neolitických sídlišť dokazují, že šípky sbírali lidé už v pravěku?
Recepty
Šípkový čaj
Hrst sušených šípků vhoďte do litru studené vody a nechte ji zde alespoň 4-5 hodin. Ideálně přes noc. Poté ji ohřejte, nechte pár minut probublávat a odstavte. Pokud máte rádi čaj sladký, ve chvíli, kdy má tekutina cca 60 °C, přidejte pár lžiček medu. Pak čaj přeceďte a pomalu pijte.
Zdroje:
https://www.bylinky21.eu/herbar/sipek-lecive-ucinky
https://www.rehabilitace.info/bylinky/ruze-sipkova-neboli-sipek-jake-ma-ucinky-a-vliv-na-zdravi/
https://bylinkopedie.cz/sipek-ruze-sipkova/
https://www.botanickafotogalerie.cz/zajimavosti.php?species=2903&latName=Rosa%20canina&czName=r%C5%AF%C5%BEe%20%C5%A1%C3%ADpkov%C3%A1&sortby=lat
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/186-sipek-sipky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AF%C5%BEe_%C5%A1%C3%ADpkov%C3%A1