Řebříček obecný
Achillea millefolium L.
Latinský název této byliny (Achillea millefolium), každému okamžitě připomene hrdinu z řecké mytologie. A ne náhodou. Právě po Achillovi je tato vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých pojmenovaná. Podle pověsti jí léčil krvavá zranění sebe i svých vojáků. K jeho smůle mu nemohla pomoci na jeho pověstnou patu. Jak víme, Achilles klopýtl při útoku na Tróju a následně byl zabit.
Řebříček ale nadále hrál důležitou roli v historii. Zatímco výbojné národy, jako staří Řekové a Římané, jej užívali k ochraně svých zraněných vojáků, usedlejší civilizace pro něj našla i jiná využití. Staří Číňané řebříčkem potlačovali záněty a menstruační potíže, Indové jím zase tlumili horečky. Řebříček našel uplatnění i v medicíně amerických Indiánů, kteří jeho kouzlo poznali poté, co jim tuto bylinu představili kolonizátoři.
Již jsme si zmínili latinský původ jména, co ale ten český? Pro cizince nevyslovitelný název rostliny vznikl podle tvaru lístků připomínajícího starý žebřík s jediným středovým ráhnem. Zažila se ale i další pojmenování, jako například myší chvost, ovčí žebro, tisíclistník, zaječí chléb nebo myší ocásek.
Řebříček dorůstá výšky až 80 cm. Má plazivý oddenek, chlupatou hustě listnatou lodyhu a chocholíkovitá květenství. Drobné úbory v květenství jsou složeny z cca dvaceti trubkovitých květů světle žluté barvy a pěti velkých jazykovitých květů, které jsou bílé s lehce narůžovělým nádechem. Původně pochází z Evropy a Asie, ale jak již bylo uvedeno výše, řebříček se v historii dost nacestoval a tak jej dnes najdeme i v Americe, v Austrálii a na Novém Zélandu.
Z účinných látek zmiňme na prvním místě glykosidickou hořčinu, která se společně s tříslovinami podílí na hojení ran. Nepřekvapivě se jmenuje achilein. Protizánětlivě působí látky, jako jsou například mentol, kafr a azulen. V řebříčku také najdeme tujon, který má uklidňující, až hypnotický účinek.
Proč se doporučuje
- normalizuje činnost ledvin a tím zlepšuje funkce močových cest
- zlepšuje funkci žlučníku a tím umožňuje kvalitněji trávit
- působí pozitivně na funkce dýchacího systému a na cévní soustavu
- umožňuje kontrolu hladiny cholesterolu v krvi
- normalizuje metabolismus tuků a tím napomáhá k dobré kontrole tělesné hmotnosti
- umožňuje menstruační komfort
Říká se že
- pomáhá při podrážděném zažívání
- žvýkání listů snižuje bolest zubů
- ženám pomáhá při nepravidelné menstruaci či návalech horka v pozdějším věku
- působí příznivě proti migrénám
Víte že
- podle staré tradice řebříček přidaný do svatební kytice upevní lásku na celý život
- je jednou z klíčových bylin pro výrobu Becherovky
- podle amerických Indiánů je rovněž účinným afrodiziakem
- těhotné ženy a předškolní děti by se měly užívání vyhýbat
Recepty
Mast na hojení ran
80 g obyčejného másla
15 g květů řebříčku
15 g listů maliníku
Máslo rozehřejeme a přidáme drobně nakrájené bylinky. Až směs vzkypí, dobře zamícháme a poté necháme vychladnout. Druhý den opět lehce zahřejeme a přes řidší látku vylisujeme do skleničky. Uchováváme v ledničce. Jako alternativu můžeme použít i sádlo.