Levandule lékařská
Lavandula angustifolia
Půvabná rostlina známá pro svou nezaměnitelnou vůni a léčivé účinky, k nimž se využívá celá nadzemní část rostliny. Původní domovinou levandule je středomoří. Má ráda slunce, ale snese i lehké mrazíky. Jejím pěstováním je proslulá oblast v jihovýchodní Francii nesoucí název Provence. Pro svou krásu a využití je i u nás stále častěji vysazována v zahradách a parcích.
Kvete od července do srpna. Lehce fialové květy se stříhají těsně před rozkvětem. Listy levandule se sklízejí po celou sezónu. Levandulové snítky se vkládají mezi oblečení v šatníku. Odpuzuje šatní moly a navíc oblečení nádherně provoní. Hojně se využívá v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.
Její blahodárné působení na pokožku je známé už od pradávna. Nejčastěji se přidává do vonných olejů a parfémů. Najdeme ji ale také v šampónech, pěnách do koupele a pleťových krémech. Používá se na výrobu mýdel. Pleťová voda s levandulí pokožku důkladně pročistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění. Levandulová vůně snadno navozuje příjemnou atmosféru a přivolává spánek.
Koupele s příměsí levandulového oleje údajně uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz a olej se doporučuje ke zmírnění následků po jejich bodnutí. Čaj působí močopudně a chrání proti zánětům močových cest. Čaje a odvary z levandule nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy ani malé děti.
Proč se doporučuje
- napomáhá ke zmírnění nespavosti
- má uklidňující účinky, napomáhá při zklidnění po psychickém vypětí
- podporuje trávení a tlumí nadýmání
Říká se že
- pomáhá při bolestech hlavy a migrénách
- snižuje krevní tlak
- urychluje hojení ran, zánětů a popálenin
- podporuje imunitní systém
- levandulové kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní
- olej zase pomáhá proti různým mykózám (plísním)
Víte že
- Nálev z květů levandule si do koupele přidávali už staří Římané.
- Levandule je jednou ze složek provensálského koření.
- Nálev čaje připravený z čajové lžičky sušených květů uklidňuje nervy a provoní dech.
- Ostře chutnající mladé lístky levandule jsou součástí jihoevropské kuchyně. Přidávají se k masitým jídlům a rybám.
- Používá se na výrobu zmrzliny, která chutí připomíná med.
- Průměrně dorůstá výšky 50 až 60 centimetrů.
Recepty
Levandulová koupel
2 hrsti čerstvých nebo 1 hrst sušených levandulových květů přelijeme 1,5l vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Čistý přeceděný nálev vlijeme do koupele. Doporučené trvání koupele je okolo 20 min. Výluhem si také můžete opláchnout vlasy po umytí. Účinkuje proti lupům a pomáhá při regeneraci mastných vlasů.