Česnek setý
Allium sativum
Léčivá bylina, zelenina, koření – tím vším je česnek setý, latinsky Allium sativum. Původně pochází z Asie, konkrétně z oblasti severovýchodního Íránu, Kirgizské stepi, Mongolska a Číny. Ačkoliv tajemství papíru nebo hedvábí zůstalo Evropanům dlouho utajeno, tento malý poklad z Dálného Východu se šířil rychle po celém světě.
A tak jej poznaly takřka všechny starověké civilizace. U mnoha z nich česnek okamžitě získal status posvátné rostliny. „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,“ řekl Hippokrates z Kósu, nejslavnější lékař starověku, jenž ordinoval svým pacientům česnek proti mnoha zdravotním neduhům. Egyptští otroci dostávali při stavbě pyramid česnek na příděl, Řekové a Římané jej pojídali před bitvou, aby jim dodal odvahu a sílu. Česnek se rovněž objevuje v Bibli a také v Talmudu – Židé jej vždy považovali za základní součást svého jídelníčku. A ve středověké Evropě se česnekem léčil (i když ne vždy úspěšně) mor.
Čím si česnek vysloužil tak velikou slávu? Je mimořádně výživný i přes nízký podíl kalorií. V jediném stroužku najdete vysoký podíl manganu, vitaminu A, B a C, selenu, vápníku, chloru a vlákniny. Pověstná vůně česneku si intenzitou zadá snad jen s vůní síry. A není to náhoda, protože česnek obsahuje i řadu sulfidů, z nichž nejznámější je alicin, látka, jejíž léčebný potenciál doposud nebyl plně prozkoumán. Už teď se ale soudí, že se může uplatnit při léčbě aterosklerózy (snižování ukládání tuků v cévních stěnách) nebo při snižování tlaku krve.
Česnek setý patří do čeledi amarylkovitých, má oboupohlavní květy a může dorůstat výšky až 1 metr. Má celou řadu odrůd o různých kvalitativních vlastnostech. V Česku se setkáte s pojmem „Český paličák“, který zahrnuje desítky odrůd, z nichž odborníci nejvíce doporučují tyto: Bjetin, Anton, Stanik a Slavín. V závislosti na odrůdě se česnek sklízí od června do srpna.
Proč se doporučuje
- prospívá srdci
- pomáhá snižovat hladinu cholesterolu (tzv. čistí cévy)
- zvyšuje imunitu, používá se jako prevence proti zánětům horních cest dýchacích
- pomáhá snižovat krevní tlaku i hladinu cukru v krvi
- udržuje duševní pohodu, působí proti stresu
- přispívá k udržování normální činnosti jater
- má antioxidační schopnosti
Říká se že
- je afrodiziakem pro muže i pro ženy
- zázračně působí proti ekzémům a akné a zvyšováním elasticity kůže jí dodává mladistvý vzhled
- ochrání před rizikem Alzheimerovy choroby a demence
- zlepšuje sportovní výkony atletů
- likviduje parazity usazené ve střevech
Víte že
- pachu česneku se zbavíte, když umyjete ruce pod tekoucí vodou a přitom budete třít předmět z oceli?
- až 80 % světové produkce česneku zajišťuje Čína?
- někteří milovníci vodky vylepšují její chuť tím, že v ní nechají louhovat česnek?
Recepty
Sirup proti kašli (lidový recept užívaný i na řadu jiných nemocí)
30 stroužků česneku
1 l mléka
med
Oloupejte česnek a uvařte jej v mléce doměkka. Pak oslaďte medem (podle chuti). V případě kašle nebo střevní chřipky každou hodinu užívejte jednu lžičku sirupu.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-health-benefits-of-garlic#section10
https://food.ndtv.com/food-drinks/powerhouse-of-medicine-and-flavour-surprising-health-benefits-of-garlic-1200468
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alicin