Zima dává pleti zabrat. Jak se oni starat co nejlépe?
Proč bychom se péči o svou pleť měli v zimě věnovat podstatně lépe? Horší povětrnostní podmínky jako je vlhkost, chlad a mráz pleti příliš neprospívají. Vítr pleť vysušuje a mráz ji dehydratuje. Strukturu pokožky narušují také časté přechody z venkovních do vnitřních prostor a s nimi spojené střídání teplot. To vše snižuje přirozenou obranyschopnost pokožky a výsledkem je vysušená, citlivá a podstatně více náchylnější pleť k nejrůznějším kožním potížím.
Během zimních měsíců je pleť více namáhána, což se projevuje sklony k dehydrataci a vůbec zhoršením řady kožních nemocí. Důležitou roli však hrají také další faktory, jako je například místo, kde žijete, či zaměstnání. Hůře se pleti například daří ve městě, které je logicky více zatížené znečištěným ovzduším z automobilu a průmyslových objektů.
Základem jsou hydratační krémy
Vzhledem k tomu je důležité používat odlišný krém než po zbytek roku. Základem dobrého „zimního“ krému je větší podíl tukových látek. Pro zimní období jsou tedy vhodné krémy, obsahující lipidy, rostlinné tuky, ceramidy a další podobné látky. Velmi oblíbenými jsou speciální hydratační krémy v podobě emulze, kterou tvoří kapičky vody. Pleť je mnohem lépe chráněna před poškozením mikroskopickými krystalky ledu.
Nezbytnou součástí pravidelné péče o pleť je důkladné čištění před spaním. Pro zralou pleť je vhodné používat také noční krém, který se od denního liší složením. Noční krémy bývají výživnější a obsahují antioxidanty, které urychlují regeneraci pleti. V případě zralé pleti je dobré pod denní krém používat speciální sérum. Při pobytu na horách nezapomínejte na přípravky, které navíc obsahují ochranu před škodlivým UV zářením.
Pozor si také dávejte na horké koupele, které jsou sice po mrazivém dni příjemné, ale pleti příliš neprospívají a způsobují vznik drobných šupinek na kůži. Chcete-li si zachovat hezkou pokožku, vyhýbejte se dlouhým horkým koupelím, dodržujte pitný režim a používejte kvalitní hydratační krém na celé tělo. Neuškodí také promasírování peelingem jednou týdně, které šupinky odstraní rychleji.
Chraňte své ruce
Chladným počasím nejvíce trpí ruce a nehty, které nemají mazové žlázy. Proto je těžké udržet ochranný kožní film, kterému neprospívá zejména časté mytí rukou či používání nekvalitních mýdel. Mějte s sebou kvalitní relipidační krém a ruce si promažte kdykoliv v průběhu dne, zejména však po mytí nebo příchodu z venku. Rozhodně je vhodné nosit rukavice a to i tehdy, když příliš nemrzne. Zapomínat byste neměli také na čepice a šály, které chrání citlivou pokožky i vlasy před poškozením.