Zdraví bez receptu: Jak vybrat správný přípravek?
Pokud řešíme užívání vitamínů či jiných preparátů na podporu zdraví, měli bychom vždy vzít v úvahu, že na trhu jsou výrobky s velkými rozdíly v kvalitě. Jsou přípravky, které jsou registrované jako léky, jejichž účinnost na zdraví je ověřená a složení testováno stejně, jako u léků na předpis. V lékárnách jsou k dostání také doplňky stravy, evidované v registrech Ministerstva zdravotnictví. Na internetu jsou však nabízeny i výrobky, které registrované nejsou, a jejich účinek ani zdravotní nezávadnost nejsou kontrolovány.
Obtíže s „přirozeným“ posilováním imunity
Při udržování obranyschopnosti jsou na prvním místě přiměřený pohyb a správné stravování odpovídající zdravotnímu stavu, o čemž se můžete dočíst v mnoha článcích. Ale zcela upřímně – jen mizivé procento populace může tvrdit, že jí zdravě. Jistě teď čekáte kritiku současných civilizačních návyků a našeho stravování. Skutečnost je ale taková, že jíst tak, aby byly tělu každý den dodávány ve stravě všechny potřebné látky ve vyváženém množství, je poměrně komplikovaný úkol. Vždyť jen ovoce a zelenina by měly být konzumovány 5x-7x denně. A mohli bychom pokračovat: například k nejpřirozenějším zdrojům vitamínu B patří hovězí maso, luštěniny nebo jáhly. Jak si ale potraviny nakombinovat tak, abychom měli všeho „tak akorát“? V dnešní době, kdy se na nás z médií hrnou nejrůznější trendy zdravé výživy, může být složité zaujmout správné stanovisko. Metabolismus je navíc natolik složitý, že nejjednodušší radou je zachovávat zdravý rozum a řídit se tím, že bychom měli jíst všeho s mírou.
Na co si dát při výběru vitamínů pozor
Pokud potřebujete doplnit vitamíny či jiné tělu prospěšné látky, měli byste vždy vybírat přípravky renomovaných výrobců a svá rozhodnutí konzultovat s odborníkem – tedy lékařem či lékárníkem. Proč, když se můžeme spoustu informací dočíst na internetu? Řada z nás již nějaké léky užívá a odborné posouzení může předem odhalit možné interakce. Tyto vzájemné reakce mohou významným způsobem zvyšovat, snižovat nebo jinak ovlivňovat účinky společně užívaných léků, doplňků stravy, léčivých bylin a dokonce i některých potravin. To je důležité zvážit zejména v případech zdravotních omezení nebo onemocnění, u kterých je třeba postupovat specificky, jako jsou třeba cukrovka, alergie nebo užívání léků na ředění krve. Pokud se nás tedy lékárník při výběru přípravku vyptává na řadu věcí, buďme rádi, dělá maximum pro naši bezpečnost. Výhodou oproti on-line prodeji je, že když si nejste čímkoli jistí, můžete se zeptat, jde přece o Vaše zdraví.