Vysoký i nízký krevní tlak lze ovlivnit pomocí zdravých bylinek
Vysoký či nízký krevní tlak trápí poměrně velkou část světové populace, přičemž odchylky od normální hodnoty (tj. 140/90 mmHq) mohou negativně ovlivňovat zdraví člověka. Proto bychom si jej měli nechat pravidelně kontrolovat. Většina lidí si může oddychnout, protože jejich hodnoty krevního tlaku hlásí normální stav. A občasné zvýšení či snížení tlaku je nijak neohrožuje. Část populace však změnami krevního tlaku trpí pravidelně, což může značit vážné zdravotní potíže.
Nízký versus vysoký krevní tlak
Pokud byste si mohli vybrat, volte nízký krevní tlak. Ten sice bývá nepříjemný a může způsobovat malátnost a v krajním případě i omdlévání, životu však nebezpečný není. Na rozdíl od vysokého tlaku, jenž má na lidské zdraví neblahý vliv a stojí za vážnými onemocněními srdce. Je to tak trochu paradox. Lidé trpící na nízký tlak se mohou cítit unavení, bez života a tak trochu „duchem mimo”, ale jinak jsou naprosto zdraví. Naopak lidé s vysokým krevním tlakem mají energie na rozdávání, jejich zdraví je přitom vážně ohroženo.
V momentě, kdy je u člověka zjištěn vysoký krevní tlak, je mu kromě odpovídajících léků doporučeno razantně změnit svůj životní styl. Téměř vždy za vysokým krevním tlakem stojí kromě genetických predispozic také nezdravý životní styl, obezita, stres, kouření, alkohol, tučná strava a také příliš mnoho soli či kávy. V mnoha případech tak stačí začít žít zdravěji, upravit životosprávu a pravidelně se hýbat. Pomoci mohou také bylinky.
Vysoký tlak lze „porazit” i přírodní cestou
Bylinky lze považovat za přírodní zázrak. Jejich kořeny, lodyhy, listy, květy i plody obsahují životně důležité látky, vitamíny a minerály, které pomohou vyřešit téměř jakýkoliv zdravotní problém. Se správnou volbou bylinek lze ovlivnit také kolísavý krevní tlak.
Ačkoliv nízký krevní tlak zdraví nikterak neohrožuje, není ani dvakrát příjemný. I v jeho případě je možné jej pomocí bylinek uvést do pořádku. Nejčastěji je však doporučována káva a dokonce coca-cola a to vzhledem k obsahu kofeinu, který tlak prokazatelně zvyšuje a celkově nabuzuje organismus. To však není ideální volba, mnohem lepší je sáhnout po zelené kávě, rozmarýnu lékařském či lékořici lysé. Z rozmarýnu se nejčastěji připravuje lahodný čaj nebo víno. Lékořice bývá součástí bonbónů a tzv. pendreků. Pozor však na množství, které spotřebujete. Příliš mnoho lékořice má za následek otoky.
A nyní se podívejme na vysoký tlak, kterému se ne nadarmo říká „tichý zabiják”. I zde vám mohou pomoci bylinky. Velmi účinným pomocníkem je například česnek, jenž pomáhá snižovat cholesterol a rozšiřuje cévy, a cibule obsahující cenné antioxidanty chránící organismus před srdečními chorobami a mrtvicí. Bez obav lze sáhnout také po meduňkovém čaji a z méně známých bylinek pomáhá čaj z hlohu obecného a běhovce plazivého.
K bylinkám, které se tradičně užívají v obou případech, protože se má za to, že pomáhají krevní tlak stabilizovat, patří jmelí bílé a kokoška pastuší tobolka. I v jejich případě se z nich nejčastěji připravuje čaj, případně zdravé víno.
TIP! Osvědčenou kombinací může být tinktura ze jmelí bílého, kozlíku lékařského a meduňky lékařské. Respektive si uvařte horký mátový čaj a jednotlivé tinktury do čaje nakapejte. Takto upravený čaj uklidňuje podrážděné srdce, snižuje vysoký krevní tlak a stabilizuje nervový systém.