Velikonoční osení: kdy zaset a k čemu se dá použít
Velikonoce jsou po Vánocích nejvýznamnější svátky roku, a to znamená i to, že si dáme pěkně do těla. Pokud máte rádi tradičnější způsob oslavy, pak určitě napečete beránka, sníte něco sladkostí, z vykoledovaných vajec připravíte výbornou pomazánku.
Proč ne, Velikonoce jsou svátky radosti a stojí za to si jednou dopřát. Ovšem na nejednoho z nás čeká pak nepříjemné překvapení, až se postaví po svátcích na váhu. To číslo, které váha ukáže, má podobný efekt jako když vás deset koledníků polije studenou vodou.
Dnes si povíme o způsobu, jak se po Velikonocích vrátit zpět do formy. A jak k tomu použít něco, co jste přes svátky měli vystavené jako hezkou bytovou dekoraci. Nevěřili byste, kolik zdraví v sobě skrývá velikonoční osení.
Kdy začít pěstovat osení a jak postupovat
Velikonoční osení je chloubou každé hospodyně a hospodáře. Důležité je dobře načasovat jeho zasetí, aby bylo tak akorát dlouhé, husté a hezky zelené. Když použijete semena pšenice či ječmenu, což jsou nejoblíbenější plodiny, tak je ideální zaset asi 14 dní před Velikonocemi. Letos v roce 2024 to vychází na zhruba 19. březen, takže okolo svátku Josefa. Když zapomenete, ještě stále můžete asi 5 dní před Velikonocemi použít semena čočky nebo řeřichy. Ty rostou velmi rychle, takže do Velikonoc z nich budete mít také velice pěkné osení.
A kde pěstovat? Samozřejmě v truhlíku nebo hezkém květináči. Když nemáte místo, postačí ozdobná miska na parapetu. Na dno zvolené nádoby dejte vrstvu drenáže a na ni nasypte několik centimetrů silnou vrstvu zahradní zeminy. Pak vysejte osení tak, aby jednotlivé obilky byly blízko sebe. Zasypte ještě 2 centimetry zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu, a nechte pěkně na světle. Každý den zalévejte, hlína musí být pořád vlhká (ne ale příliš).
Mladý ječmen v té nejčerstvější formě
Po Velikonocích vaši chloubu nevyhazujte. Na osení si totiž můžete báječně pochutnat, a ještě něco uděláte pro své zdraví. Viděli jste v obchodech s biovýživou šťávu z mladého ječmene, která je nyní tolik populární coby takzvaná superpotravina? Šťáva z ječmene není vylisovaná z ničeho jiného než z osení. Ječmen obsahuje vitaminy B, C a E a vašemu tělu dodá vápník, železo, zinek nebo hořčík.
Lístky ječmene ostříhejte a použijte do salátu případně je rozmixujte v koktejlu s ovocem či zeleninou, nebo jen s vodou. Ječmen obecný působí jako antioxidant a v zelené formě přináší i celkové povzbuzení organismu díky vyššímu obsahu vitaminů a minerálů. Ječmen dále napomáhá normální funkci jater a žlučníku.
Žito seté
Možná jste zasadili žito a po Velikonocích se v květináči díváte na pěkné mladé výhonky. Ty stačí posekat jemně nožem nebo nůžkami a přidat do salátu. Také ho můžete uvařit jako rýži nebo hrstku namočeného žita přidat do chleba, pokud patříte mezi ty, co si doma rádi napečou vlastní. Žito seté je výborné i jako zavářka do polévky. A jak prospějete svému organismu? Žito přispívá k normální funkci jater. Žito obsahuje vitamíny skupiny B a E a také draslík, fosfor, zinek a další.
Zelená pšenice
Osení z pšenice můžete použít do studených i teplých salátů a do zeleninových směsí. Rovněž můžete pšenici přidat do polévky, případně do zeleninové nebo houbové placičky. Pšenice je chuťově neutrální, čímž se dobře páruje s chuťovými vlastnostmi jiných potravin. Představuje zdroj energie, obsahuje železo, vápník, fosfor, zinek nebo hořčík, ale i vitamín E, kyselinu listovou a další vitaminy skupiny B.