Umělá sladidla ve zdravé výživě: Ano či ne?
Výživoví specialisté neustále varují před škodlivými účinky přírodního cukru. Proto stále více lidí sahá po umělých sladidlech. Umělá sladidla obsahuje i stále více běžně vyráběných potravin. Jsou umělá sladidla opravdu zdravější nebo bychom je měli v jídelníčku spíše omezit?
Byly to 60. léta, kdy se začala poprvé objevovat kritika nezdravého životního stylu a jídelníčku plného cukru. Cukr začal být považován za škodlivý, protože ve vyšší míře způsobuje obezitu a také se podílí na zvýšené kazivosti zubů. V tento moment na trh přichází uměle vyrobená sladidla nahrazující přírodní cukr, která však nekazí zuby a díky nízké energetické hodnotě neohrožují ani linií. Jak se ale říká, není všechno zlato, co se třpytí. Vědci brzy přišli na to, že umělá sladidla nemají pouze pozitivní vlastnosti.
Bílý nepřítel
Přírodní cukr bývá označovaný také jako “bílý nepřítel”. Podle výživových doporučení může žena denně sníst šest lžiček cukru a muž devět lžiček. Podle vědců však Čech v průměru spotřebuje až 20 lžiček cukru denně, což činí 40 kilogramů cukru ročně! Nemluvíme přitom o cukru, který si přidávám do čaje i kávy. Statistiky zahrnují i cukr obsažený v potravinách. Za rekordmana je v tomto případě považována Coca Cola, kdy jeden litr tohoto populárního nápoje obsahuje 27 kostek cukru.
Cukr však neobsahují pouze sladká jídla nebo slazené nápoje. Najdeme jej i ve zdánlivě obyčejných jídlech. Z těchto informací vyplývá, že dodržet doporučenou dávku šesti až devíti lžiček cukru je téměř nadlidský výkon. A právě proto lidé sahají po umělých sladidlech, která se vyznačují podobnou nebo dokonce stejnou chutí a jsou nekalorická. Pořád se však jedná o uměle vyrobenou látku, která může být pro lidské tělo škodlivá.
Jaká umělá sladidla si můžeme koupit?
Nejoblíbenějším sladidlem v rámci Evropské unie je Aspartam. Je zcela nekalorický a přitom 200krát sladší než cukr. Údajně však může způsobovat odumírání mozkových buněk a rakovinu mozku. Za nejzdravější umělé sladidlo je považován Sacharin, který je opět nekalorický a dokonce 300krát sladší než cukr. Používat by jej však neměly těhotné ženy a malé děti.
Chuťově je cukru nejvíce podobná Sukralóza, která je 600krát sladší než cukr a má i podobnou kalorickou hodnotu. Vzhledem k jeho síle je však používán ve výrazně menším množství. V poslední době se na výsluní dostává sladidlo Stevia, vyráběné z vytrvalé rostliny zvané “sladká tráva” nebo “medový list”. Vzhledem k tomu, že právě tuto rostlinu v minulosti využívaly indiánky jako přírodní hormonální antikoncepci, je na místě diskuse o zdravotní nezávadnosti.