Světový týden očkování
Řešením zdravotních problémů se lidé zabývají už od pravěku. Tisíce let medicína hledá léky na lidské bolesti. Metoda očkování je přitom známá jen něco přes 200 let – v kontextu dějin lékařství je to tedy s nadsázkou pořád „horká novinka“. Je to ale beze sporu jeden z nejvýznamnějších objevů v historii tohoto oboru – je to nejúčinnější metoda prevence infekčních chorob. Na poslední týden v dubnu je vyhlášen Světový týden očkování 2024, World Immunization Week 2024, který se každoročně koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO).
První známé očkování bylo proti pravým neštovicím. Vyvinul jej venkovský lékař
Jak to vlastně s prvním očkováním bylo? Je pravda, že se očkovalo už v 17. století ve Východní Asii, kde se jako ochrana proti pravým neštovicím používaly stroupky z neštovic nemocných. Ale první moderní způsob očkování představil až Edward Jenner v roce 1796. Ten jako první vpíchl pacientovi vakcínu injekčně, tak jak se dnes provádí většina očkování. Byla to vakcína proti pravým neštovicím, které v 18. století zabily až 60 milionů lidí. Venkovský lékař Jenner často slyšel v usedlostech, kam docházel, že dojičky, jež se od dobytka nakazily kravskými neštovicemi, získaly imunitu vůči těm mnohem nebezpečnějším, pravým. A tak ho napadlo že by mohly kravské neštovice člověka ochránit.
Měl pravdu.
Známe také první očkovanou osobu. Byl to osmiletý James Phipps, syn Jennerova zahradníka. Doktor mu vpíchl obsah jedné z neštovičných lézí Sarah Nelmsové, dojičky, která zrovna onemocněla kravskými neštovicemi. Chlapec sice dostal po injekci horečku, posléze dostal zimnici a ztratil chuť k jídlu, pak se ale jeho stav zlepšil. Neštovicemi neonemocněl. Dožil se 65 let.
Své závěry shrnul Jenner ve svém spise Zkoumání příčin a účinků vakcíny proti pravým neštovicím. Slovo vakcína Jenner odvodil od latinského „vacca“, neboli kráva.
Louis Pasteur, otec vakcíny proti vzteklině
Na příkladu pravých neštovic je vidět, jak může očkování změnit svět. Choroba, na kterou kdysi umíraly miliony lidí, je dnes minulostí. Ano, je zcela pryč. V roce 2013, tedy před 12 lety, zemřel somálský kuchař Ali Maow Maalin. Ten je znám jako poslední člověk, který kdy měl pravé neštovice – a to konkrétně v roce 1977.
Další významnou vakcínou byla vakcína proti vzteklině. Vyvinul ji Louis Pasteur v roce 1885. Byla speciální v tom, že v tomto případě Pasteur vytvořil oslabenou formu viru a použil ji k imunizaci. Při svých pokusech využíval nakažené králíky. Odebral uhynulým zvířatům kus míchy a sušil je ve sterilní baňce. Usušený virus byl méně aktivní než čerstvý. Svou látku vpíchl Pasteur devítiletému chlapci, jehož pokousal vzteklý pes. Chlapec přežil a Pasteur se tak proslavil. Později objevil ještě vakcínu proti sněti slezinné a stal se zakladatelem mikrobiologie a imunologie.
20. století: století vakcín
V roce 1921 byla vyvinuta vakcína proti tuberkulóze, v roce 1923 proti záškrtu. Lékaři se činili, a ještě před válkou byla na světě vakcína proti černému kašli, tetanu nebo žluté zimnici. Po válce výzkum pokračoval – dětská obrna, spalničky,...Vlády mnoha států poté, co rozpoznaly účinky očkování, vyhlásily plošné očkování národů. Některé nemoci (například zarděnky a spalničky) jsou dnes považovány za téměř vymýcené.
Výzkum pokračuje. V roce 2021 byla schválena organizací WHO první vakcína proti malárii. To je rovněž velký okamžik, vždyť na malárii umírají ročně tři miliony lidí.
Pořád ale lékařská věda čelí výzvám. Na virus HIV nebo hepatitidu C se vakcíny teprve hledají.
Zdroje:
https://www.cestovni-nemoci.cz/objevy-ockovani
https://www.med.muni.cz/aktuality/svetovy-imunizacni-tyden-pripomina-vyznam-vakcinace
https://www.stoplusjednicka.cz/doktor-edward-jenner-otec-ockovani-ktery-dokazal-porazit-smrt