Světový den hepatitidy
Označení hepatitida zastřešuje různě závažná onemocnění pěti nepříbuzných druhů virů (hepatitida A-E). Na rozdíl od hepatitidy A, které se přezdívá nemoc špinavých rukou a nezanechává trvalé následky, hepatitidy typu B a C způsobují chronická onemocnění jater, která můžou vést až k jejich zkolabování. Světový den hepatitidy se zaměřuje právě na tato dvě zhoubná onemocnění. Tento den, jehož hlavním cílem je osvěta a prevence nákazy hepatitidou, se koná každoročně 28. července od roku 2008 a jeho cílem je vymýtit hepatitidu do roku 2030. Je důležité si uvědomit, že jde o globální problém, který se týká nás všech, a každoročně na ni zemře jeden a půl milionu lidí, což je srovnatelné s virem HIV/AIDS, malárií či tuberkulózou. Kdo si myslí, že středu Evropy se tato nákaza vyhýbá, toho bohužel musíme vyvést z omylu. I když se vyskytuje hlavně v zemích Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, i západní Evropa má svých 5 milónů nakažených, a podle českého statistického úřadu Česká republika registruje okolo 300 nových případů měsíčně. Toto nepříjemné a často neléčitelné překvapení si může člověk přivézt hlavně ze svých cest, např. při ošetření v zahraniční nemocnici, při menším či větším poranění, dokonce už jen při sdílení holicího strojku. Přitom cesta k prevenci většiny typů hepatitidy je relativně jednoduchá a účinná – očkování.
Podívejme se teď na jednotlivé typy, jejich vlastnosti, prevenci a léčbu.
Hepatitida A
Lehké až středně závažné onemocnění, které se často šíří v epidemických vlnách a projevuje se nevolností, horečkou, zvracením, průjmem, únavou, bolestí kloubů nebo i vyrážkou.
Hlavní příčiny nákazy: konzumace kontaminovaného jídla a pití, nebo nákaza takzvaně orálně-fekální cestou, kde dochází ke styku s kontaminovanými fekáliemi nemocného. Ač to může znít nepravděpodobně, bylo zjištěno, že 1 ze šesti telefonů, 10% kreditních karet a 14% bankovek a mincí nese tyto vysoce infekční látky.
Prevence a léčba: časté a důkladné mytí rukou, konzumace dostatečně tepelně upravené stravy, pití nápojů pouze z ověřených zdrojů a tak dále. V rizikových oblastech platí tyto zásady dvojnásob. Nejúčinnější ochrannou je však očkování, které po dvou dávkách účinkuje až 25 let. Léčba probíhá hospitalizací v karanténě a trvá 2-4 týdny.
Hepatitida B
Středně těžké až smrtelné onemocnění, ročně připraví o život až 1 milión lidí. V inkubačně-infekční fázi se vůbec neprojevuje, po několika týdnech přichází zažloutnutí pokožky, tmavá moč, extrémní únava, zvracení a bolest břicha. Bez včasného podání protivirových léčiv a jejich trvalého užívání se rozvíjí do chronické infekce jater až cirhózy a rakoviny jater.
Hlavní příčiny nákazy: přenos krví a tělesnými tekutinami, přenos z matky na dítě při porodu, použití infekčních jehel, poranění při manipulaci s infekčním materiálem, pohlavní styk. Nakazit se dá dokonce i při tetování.
Prevence a léčba: dbání na sterilitu všech materiálů přicházejících do styku s krví, ale jednoznačně nejbezpečnejší variantou je očkování. Právě očkování v masovém měřítku je nadějí pořadatelů Světového dne hepatitidy, že by se tato nebezpečná nemoc dala vymýtit do roku 2030.
Hepatitida C
Středně závažné až smrtelné onemocnění, šíří se stejně jako výše zmíněná hepatitida typu B, jen je více rozšířená (cca 71 milionů lidí) a méně smrtelná (cca 400 000 lidí ročně), přičemž vše závisí na včasném podání protivirových léčiv, které vedou v 95% případů k úplnému vyléčení. Zhruba ve třetině případů se vyléčí dokonce sama, problémy nastávají až při dlouhodobé neléčené infekci a cirhóze jater.
Hlavní příčiny: viz hepatitida B
Prevence a léčba: dbání na sterilitu všech materiálů přicházejících do styku s krví. Na tento typ žloutenky neexistuje očkování, podání včasné léčby má však velkou úspěšnost.
Hepatitida D
Je super-infekce hepatitidy B, nemůže tudíž existovat sama o sobě. Trpí jí na světě 15 milionů lidí a projevuje se ztíženými symptomy hepatitidy B a urychlením degenerativního procesu jater cca o 10 let.
Hlavní příčiny: viz hepatitida B
Prevence a léčba: očkování proti hepatitidě typu B, jinak není známa žádná léčba
Hepatitida E
Lehké až velmi závažné onemocnění, může být až smrtelné, zvláště pro rizikové skupiny obyvatel, jako jsou těhotné ženy a pacienty s poruchou imunity. Také velmi rozšířená – 20 milionů nákaz ročně. Doprovází ji únava, úbytek na váze, nevolnost, bolest břicha, žluté zbarvení bělma a kůže, teplota.
Hlavní příčiny: kontaminovaná voda, špatně tepelně upravené maso, obzvláště vepřové
Prevence a léčba: dodržování hygienických návyků, pití nezávadné vody a důkladná tepelná úprava masných výrobků. Očkování neexistuje. Léčba zahrnuje hospitalizaci a přísná dietní opatření.