Styl stravování v zimních měsících ovlivní vaše zdraví
Tělo si žádá potřebné živiny, vitamíny a další minerály v kterýkoliv den v roce. Není důležité, zda je léto či zima. Na čem však záleží a to hodně, je to, jaké potraviny a jejich úpravu zvolíte. Správnou skladbou zimního jídelníčku můžete významně ovlivnit svůj zdravotní stav a vyhnout se tak neustálému smrkání, kýchání a kašlání, které jsou pro zimu více než obvyklé.
Poučení a inspiraci hledejme v čínské medicíně
Velkým zdrojem informací zůstává čínská alternativní medicína. Někdy se však stačí podívat na způsob stravování našich předků nebo poslouchat potřeby svého těla. Zima se vyznačuje chladnými až mrazivými dny, které někdy provází déšť jindy sněžení. Lidský organismus je v důsledku nízkých teplot a častých změn počasí prochladlý a oslabený, a je třeba jej zahřívat nejen teplým oblečením, ale také vnitřně.
Základem zimního jídelníčku by tedy měla být především teplá jídla i nápoje. Organismu neprospívá pití studených nápojů a častá konzumace mléčných výrobků, které mohou způsobovat zahlenění organismu. Nevhodné jsou také cukry a polotovary, ale to platí po celý rok.
Do svého jídelníčku naopak zařaďte luštěniny, obiloviny, zeleninu a kvalitní maso. Vhodné je potraviny tepelně upravovat – dusit, vařit či zapékat. Co se týče zeleniny, volte kořenovou, a ve své domácnosti mějte vždy dostatek mrkve, červené řepy, zelí, květáku, kapusty, apod. U ovoce buďte opatrní s tropickými druhy, jako jsou banány a ananasy.
Dopřávejte si hutná jídla i teplé polévky
Zatímco v létě vás chuť na tradiční česká jídla opouští, v zimě si s chutí dopřejete knedlo-vepřo-zelo, rajskou omáčku nebo svíčkovou. Zima je pro tato jídla jistě vhodnější, zahřejí vás a při správné přípravě dodají i potřebné živiny. Vzhledem k vyššímu obsahu tuků a sacharidu to však s nimi příliš nepřehánějte.
Namísto toho si pravidelně dopřávejte hutné a teplé zeleninové polévky, které vás zasytí, posílí a zároveň zahřejí. Vhodná jsou také luštěninová jídla připravovaná z čočky, fazolí a hrachu, která lze připravit po česku či na indický způsob. Zapomínat byste neměli ani na vařené obiloviny (např. proso, jáhly či pohanka), které tělu dodají energii a zároveň prospějí trávicímu traktu. Před chladným počasím vás ochrání silné vývary a vařená či pečená masa.
Používejte kvalitní oleje, k ochucení sáhněte po zahřívajícím a pikantním kořením, zázvoru, cibuli, česneku i pórku. Pijte kvalitní černé, zelené i bylinné čaje a tu a tam si dopřejte sklenku ohřátého červeného vína.
Víte, že lidské trávení je ovlivňováno okolním prostředí a nejlépe funguje při tělesné teplotě 37 až 38 stupňů Celsia? Proto by se této teplotě měly přibližovat i teploty konzumovaných jídel. Nápoje i jídla tedy nepožívejte příliš horká, ale vždy je nechte lehce vychladnout.