Štípance: Jak se s nimi nejlépe vypořádat?
Prožít léto bez nepříjemných svědivých štípanců od všudypřítomného hmyzu, to by bylo něco. Některý láká lidská krev, jiný se „jen“ brání či reaguje na podnět vyvolávající agresivní chování. Po “hmyzím útoku” nás v lepším případě potrápí svědění a rudý flíček, v horším i těžká alergická reakce. Ať tak či onak, štípance k létu neodmyslitelně patří.
Kousnutí či bodnutí hmyzem u většiny lidí vyvolá běžnou život neohrožující reakci – po štípnutí následuje zčervenání kolem zasaženého místa v průměru cca 1 cm, otok, svědění i případná bolest. Tyto příznaky obvykle do druhého dne vymizí. Hmyzího kousnutí si někdy sotva všimneme, jindy nás dokáže nemile potrápit. Například od ováda, který se pohybuje kolem vodních ploch, je i samotné kousnutí poměrně bolestivé. Intenzivnější bolest obvykle vyvolá i včelí, vosí či sršní bodnutí. Citlivější osoby mohu zaznamenat i značně větší otok, který mizí až po několika dnech.
Neškrábat, neškrábat a neškrábat
Není to zarudnutí ani mírný otok, ale nepříjemné svědění, které nás dovádí až k nepříčetnosti. Štípance si často rozškrábeme a jejich hojení se výrazně prodlouží. Jaký je ideální postup, když si nás hmyz vybere za svou oběť a kousne či bodne?
Na štípnutí pomáhá cibule
I „pouhá“ komáří štípnutí svědí a svádí k neustálému škrábání. První pomocí je ochlazení postiženého místa a použití gelu s protisvědivými účinky. Vyzkoušet můžete také některou z babských rad. Na štípance údajně zabírá rozpůlený citrón či cibule, octový obklad, tvaroh nebo bílý jogurt.
Včely zanechají žihadlo, vosy a sršni nikoliv
Když vás “píchne” včela, často v ráně zůstane žihadlo, a to je potřeba ihned vyjmout. V žihadle může být ještě další jed, takže ho pokud možno nemačkejte. Pokud je zaháknuté, tak ho šetrně vytáhněte tak, aby se nepřetrhlo a nezůstal kousek v ráně. Místo poté můžete zchladit a použít přípravky, které zmírňují svědění.
Odstraňování klíštěte
Najdete-li klíště přisáté na kůži, nepanikařte a nevytrhávejte je zbrkle. Použijte speciální háček či pinzetu. Klíště podeberte co nejblíže kůže, tělo klíštěte mačkejte co nejméně a poté ho pomalu a opatrně vytáhněte tak, aby nedošlo k odtržení hlavičky. Místo kousnutí vydezinfikujte a pár týdnů mu věnujte pozornost. Kdyby se kolem něj vytvořila červená skvrna, která mění tvar či zbarvení nebo jste zaznamenali zvýšenou teplotu, co nejdříve navštivte lékaře.
Hmyzí bodnutí může ohrozit i lidský život
Hmyzí bodnutí ve většině případů způsobí mírnou bolest, otok a svědění v místě napadení. Někteří jedinci však mohou být na hmyzí bodnutí alergičtí a následná reakce si může vyžádat vyhledání lékaře či dokonce záchranné služby.
V lepším případě se jedná o lokální alergickou reakci, která se projeví větším otokem kolem postiženého místa (někdy se objeví drobné puchýřky). Taková forma alergické reakce nebývá nebezpečná, pokud otok nepostihne oblast krku a úst.
V horším případě bodnutí způsobí prudší reakci imunitního systému. Ta se může ohlásit mžitky před očima, pocitem na zvracení, malátností, návaly horka nebo hučením v uších. U silnějších alergiků se vzápětí mohou objevit pupínky na kůži či svědění, sípavý dech, pokles krevního tlaku, otoky, křeče v břiše nebo porucha vědomí. Této těžké alergické reakci říkáme anafylaktický šok, který přímo alergika ohrožuje na životě a vyžaduje co nejrychlejší přivolání rychlé lékařské pomoci.
Jak si poradit se svěděním?
- Chlaďte: postačí chladná tekoucí voda či kostky ledu zabalené v sáčku a kryté například utěrkou. Naše babičky doporučovaly tvarohový či jogurtový zábal. Chlad zmírní otok i svědění. Rozpůlená cibule přiložená na postižené místo má údajně protisvědivé účinky. Obdobně prý působí i ocet.
Lékárna: pokud nemáte nic osvědčeného v domácí lékárničce, v lékárně vám ochotně poradí, co uleví od pálení, svědění a otoků. S vážnější reakcí je třeba vyhledat lékaře.