Psi dokáží vyčenichat rakovinu. Dokonce už v počátečním stádiu
Studie zveřejněná v magazínu BMJ Case Reports roku 2013 popisuje případ 75letého muže, kterého k návštěvě doktora vyzval jeho vlastní pes. Chlupáč neustále olizoval výrůstek za mužovým uchem. Páníček vytušil, že se ho jeho přítel snaží na něco upozornit. Diagnostický test odhalil, že se za uchem nacházel zhoubný melanom.
Je to deset let – lidstvo si právě v té době začalo uvědomovat, jakou netušenou sílu ukrývá psí čenich. Pes už byl v té době dlouho využíván k tomu, aby nacházel místa s výbušninami nebo aby vystopoval narkotika. Na počátku 21. století se však toto zvíře dostává i do služeb lékařské vědy.
Pro psa je čich klíčový smysl
Psí čich je až milionkrát citlivější než lidský. Platí to zvláště pro honiče – bígly a foxhoundy, dále pro labradory nebo ovčáky. Tito psi mají ve svém čenichu obrovský počet čichových receptorů – až stovky milionů. Člověk má přitom v nose jen 65 milionů čichových receptorů. Pes na rozdíl od zástupce homo sapiens dokáže rozpoznat jedinou kapku krve v několika bazénech vody.
Pro psa je čich naprosto zásadní smysl, pomocí nějž dokáže najít potravu, vyhledat ideální matku potenciálních potomků, vycítit nebezpečí a zorientovat se v prostoru. Bylo zjištěno, že pes v přírodě vnímá magnetické pole a používá jej jako kompas. Pokud se odchýlí od původní trasy, dokáže se snadno dostat zpět do výchozího bodu.
Také nemoci mají zápach
Vážné nemoci zanechávají specifický pachový podpis v tělesných sekretech pacienta. „Chorobný“ zápach je pak dobře patrný, když se dotyčný potí, když močí nebo jen když dýchá. Samozřejmě, výrazem „dobře patrný“ myslíme pro psa. A to speciálně trénovaného.
Dnešní lékařská věda je na vysoké úrovni, pořád ale selhává při diagnostice některých chorob, zvláště v raných stádiích. Řeč je samozřejmě hlavně o rakovině. Zdá se, že pes by mohl být v brzké době doktorům hodně nápomocen.
Rakovina prostaty
Do průzkumu této problematiky se pustilo Veterinářské vojenské centrum v Grossetu. Psům byly předloženy dlouho zmražené vzorky moči. Pokud u některých rozpoznali rakovinu prostaty, zůstali u nich sedět. V opačném případě odkráčeli pryč. Výsledek? Neuvěřitelný – u jednoho pacienta čtyřnohý expert rozeznal rakovinu prostaty, aniž by o ní sami lékaři věděli. Histologická diagnóza ale psovi dala za pravdu.
Rakovina tlustého střeva
V letech 2008 a 2009 proběhl výzkum v japonských nemocnicích, kde psi na základě vzorků dechu a stolice 300 osob odhalili správně s 95% přesností všechny pacienty, kteří trpěli rakovinou tlustého střeva. Někteří pacienti měli přitom další choroby, jako zánět střev nebo nerakovinná kolorektální onemocnění. To přitom vůbec neovlivnilo úsudek psích hrdinů při detekci rakovin.
Rakovina plic
Elitní španělští odborníci na rakovinu plic podrobili cvičeného psa náročné zkoušce. 3ročnímu kříženci labradora a pitbula bylo předloženo 390 vzorků dechu celkem 113 lidí. 85 z nich mělo rakovinu plic. Pes měl 97% úspěšnost při určování, kdo je nemocný a kdo ne.
Rakovina prsu
Zdravotní sestra a výzkumnice Isabelle Fromantin postupovala následovně. Požádala 31 žen o to, aby si přes noc přiložily obvaz na každý z prsu, aby absorboval pot. Některé z nich přitom trpěly rakovinou prsu. Belgičtí ovčáci Thor a Nykios se pustili do diagnózy – v prvním kole testování měli 90% úspěšnost, ve druhém kole dokonce 100 %.
Další choroby
Není to ale pouze výzkum rakoviny, do nějž se vědci snaží zapojit tato zázračná čtyřnohá zvířata. Britská charitativní společnost Hypo Hounds trénuje psy, aby odhalili cukrovku. Absolventi výcviku vycítí změnu hladiny cukru v krvi z pouhého dechu nebo z potu. Psi mohou podle odborníků problém odhalit dřív než monitor glukózy. Diabetes je v této zemi vážný problém, podle dat organizace Hypo Hounds momentálně diabetes typu 1 trpí 400 000 Britů, a to včetně 29 000 dětí.
A ve Spojeném království zůstaneme – v Manchesteru se zase snaží naučit psy zjistit Parkinsonovu chorobu před výskytem prvních příznaků.
Jak s těmito výsledky lékařská věda naloží?
Výcvik psů není jednoduchý a ani ti nejcvičenější čtyřnozí asistenti nejsou spolehliví. Uvádí se, že po obědě psi podávají lepší výkony než ráno.
Nedá se čekat, že v budoucnu budou doktoři chodit po nemocničních odděleních v doprovodu psů. Nyní je cílem vyvinout přístroje, které zvládnou citlivý čichový systém psa napodobit.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323620#types-of-cancer
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28977566/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3822260/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/155598
https://gut.bmj.com/content/60/6/814
https://www.vitalia.cz/clanky/psi-umi-cichem-odhalit-rakovinu/
https://www.ireceptar.cz/zvirata/psi-rakovina-30000526.html
https://www.flowee.cz/clovek/5481-psi-dokazou-u-cloveka-odhalit-cim-dal-vic-nemoci-poznaji-cukrovku-i-rakovinu
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2404273-psi-umi-odhalit-rakovinu-novy-vyzkum-popsal-jak-jsou-uspesni