Proč se potravinové alergie často objevují právě o Vánocích?
Vánoce jsou svátky nejen klidu a míru, ale také nečekaných překvapení. Bývají to překvapení jak příjemná, tak bohužel i nepříjemná.
Mezi ty vánoční dárečky, které bychom si raději odepřeli, patří alergie. Zní to podivně, ale je to tak: Vánoce jsou ideální dobou pro prvotní spuštění potravinových alergií. Silná nepřiměřená reakce imunitního systému na některé nevinně se tvářící potraviny propuká zničehonic a způsobí, že danou pochoutku si budete muset jednou pro vždy odříct.
Tři typické podmínky výskytu alergií: zima, stres a hormonální změny
Prudká alergická reakce, která se objeví v nejméně očekávaný okamžik u člověka, který dříve podobnými problémy netrpěl, to není nic neobvyklého. Ale proč právě o Vánocích? „Jste v uzavřeném domě, topení jede naplno, okna jsou zavřená… v tomto prostředí je imunita organismu značně oslabena,“ uvádí profesorka imunologie Asriani Chiu z univerzity ve Wisconsinu. Do toho se přidává další faktor – stres. „Spouštěčem silných alergických reakcí bývá často stres. Nemáme pro to přesné vysvětlení, ale myslíme, že stresové hormony mohou výrazně zrychlit čerstvě se objevivší reakci imunitního systému na alergeny,“ doplňuje doktor Ahmad Sedaghat z Harvardu. Že je stres a vyčerpání tradičním průvodním jevem vánočních svátků, to snad není třeba vysvětlovat…
Třetí typickou podmínkou výskytu alergií je to, že se jedinec řadí mezi rizikovou skupinu obyvatel. Rizikovost v tomto případě znamená, že organismus pacienta prochází obdobím výrazných hormonálních změn. Vánoční alergii tak mohou zažít děti a dospívající, těhotné ženy a ženy během klimakteria.
„Máš je výborné, ty jednohubky… s čím to děláš?“
Samostatnou kapitolou je vánoční tabule. Vánoce jsou specifické tím, že do sebe v nevídaných množstvích ládujeme potraviny, s nimiž se během celého roku nestýkáme. A to nejen doma, ale také na četných návštěvách.
K těmto netradičním potravinám patří exotické druhy ovoce, ořechy, ale i ryby. Bohužel – je mezi námi tolik lidí, jejichž jediný kontakt s jinak zdravým rybím masem spočívá právě v konzumaci štědrovečerního kapra.
Nutriční terapeuti ale zdůrazňují, že zdrojem alergizujících substancí jsou i hořčice a majonéza, nedílné součásti řady vánočních pochoutek, jako jsou chlebíčky, pomazánky nebo oblíbený bramborový salát.
Buďte na pozoru a zajistěte včas odbornou péči
Nečekejte rady, jak alergiím předcházet… Ačkoliv jejich výskytu mnozí lidé dost napomáhají nezdravým životním stylem, alergie se mohou objevit i u jinak naprosto zdravého člověka. Klíčové potom je alergii identifikovat. To ale může být dost těžké. U jedince, který v okamžiku oteče, zčervená mu kůže a začne kýchat, je alergický záchvat nasnadě. Pacientovi je nutné co nejrychleji podat léky (antihistaminika) a zajistit příjem tekutin.
Alergie se ale někdy projevuje poměrně nenápadně. Mezi její příznaky může patřit i svědění jazyka, bolest břicha, slabost, pocení a celková únava. Buďte na pozoru – zvláště u vašich ratolestí. Necítí-li se dítě dobře, zeptejte se jej na všechny bolesti a také na to, co v poslední době zkonzumovalo. Zajistěte veškerou možnou pomoc a kontaktujte lékaře. Takzvaný anafylaktický šok, tedy velmi vážná alergická reakce, provázená sípavým dechem, poklesem krevního tlaku, otoky, křečemi v břiše nebo poruchou vědomí, může vyvstat i ze zdánlivě neškodných tělesných projevů, ohrožuje však alergika na životě a vyžaduje co nejrychlejší přivolání rychlé lékařské pomoci.