Pravidelné cvičení jako lék proti stárnutí
Pravidelné cvičení, aktivní sport, posilování a vůbec jakýkoliv pohyb má jednoznačně pozitivní vliv na fyzický i psychický stav člověka. V mládí je sport nejlepší cestou k atraktivní postavě a dobré fyzické kondici. S pokročilým věkem je pokles fyzické výkonnosti něčím, co bohužel nelze změnit. Ne však zcela.
Sport v pozdějším věku je totiž ideálním lékem proti stárnutí a jeho projevům. A přesně to dokázal tým amerických a kanadských vědců. Skupina vědců vedená doktorem Simonem Melovem poukázala na fakt, že starším lidem přestávají fungovat mitochondrie ve svalech. Právě ony jsou oním “motorem” důležitým pro správnou funkci svalů.
Na cvičení není nikdy pozdě
Mitochondrie jsou malé buněčné organely vyrábějící energii pro činnost svalů. S postupem věku jejich aktivita slábne. Objem svalu se zmenšuje a výkon se rapidně snižuje. Pokročilý věk je tak odjakživa spojený se slabou fyzickou kondicí. To však nemusí platit. Vědci prokázali, že situace starších lidí není beznadějná.
Vědci si pro svůj výzkum vybrali skupinu seniorů, kteří pod odborným vedením začali provádět jednoduchá cvičení. Stačilo šest měsíců k tomu, aby se jejich fyzická kondice výrazně zlepšila. Na počátku cvičení byla jejich kondice o 59 procent slabší než u mladých lidí. Po půl roce to již bylo 38 procent. I po skončení testu si tito senioři zachovali aktivní styl života a fyzickou kondici si udržují.
Samotní vědci byli natolik pozitivními výsledky svého výzkumu zaskočeni. Pravidelné cvičení nejenže vedlo ke zlepšení fyzické kondice seniorů, ale přímo působilo jako lék proti stárnutí, což bylo vidět na zvýšení počtu aktivních genů oproti tzv. stařeckým genům. Rovněž se “probudily” geny, které mají významný účinek proti vzniku cukrovky či kardiovaskulárních chorob.
Tento průzkum je jasným důkazem, že na cvičení není nikdy pozdě. Pro seniory je to skutečně významný důvod ke sportování.