Osteoporóza: Proč nám řídnou kosti?
Osteoporóza je jedním z nejčastějších onemocnění kostí, v jejímž důsledku dochází ke změně kvality kostí. Tzv. řídnutí kostí je s postupujícím věkem přirozenou záležitostí, ve vyšší míře však ohrožuje schopnost pohybu. Kromě dědičných faktorů patří mezi časté příčiny řídnutí kostí nedostatek vápníku a odbourávání kostní tkáně při nedostatečné pohybové aktivitě.
Věděli jste, že se vápník do kostí neukládá natrvalo, ale v závislosti na ostatních potřebách našeho těla je z kostí opět uvolňován do krve? Kosti jsou pro tělo jakousi zásobárnou vápníku, který si odtud v případě potřeby bere. Pokud tedy dlouhodobě přijímáme ve stravě vápníku málo, projeví se to na stavu kostí a zubů.
3 TIPY V PÉČI O KOSTI
JÍDELNÍČEK pro předcházení řídnutí kostí a při léčbě osteoporózy by měl být bohatý především na potraviny obsahující vápník. Efektivní využití vápníku je však velmi složitý proces, který je závislý na příjmu vitamínu D, ale také hořčíku, zinku, fosforu, vitamínu C, manganu, vitamínu K a desítek dalších látek, jejichž nedostatek se může projevit na struktuře kostí. Proto bychom se rozhodně neměli stravovat nějak jednostranně, důležitá je pestrost. Hospodaření s vápníkem neprospívá časté pití kávy a kolových nápojů, nadměrné solení a kouření.
POHYB Nejvýraznější vliv na stav kostí má pohybová aktivita během dětství a dospívání. Mladí, sportovně založení lidé, mají silnější a pevnější kosti oproti jejich neaktivním protějškům. V pozdějším věku je doporučována zejména svižná chůze. Naše tělo totiž nedělá nic bezdůvodně. Pokud se nehýbeme, nemá tělo potřebu pracovat na zpevňování svalů ani kostí: svaly ochabují a kosti řídnou. Obdobně, jako se cvičením posilují naše svaly, posilují se při pohybu i naše kosti, které se díky tomu zhutňují a stávají se tak odolnějšími.
RODINA přesněji řečeno rodinná anamnéza je jedním z faktorů, které hrají roli. Pokud některý z rodičů nebo sourozenců osteoporózou trpí, je pravděpodobnější, že se řídnutí kostí týká i vás. V dřívějších dobách zůstávala osteoporóza často nepotvrzená lékařem, mělo by vás proto zajímat, zda někdo z vašich předků neměl zlomeninu i po nepřiměřeně malém úrazu nebo netrpěl na časté zlomeniny.
Rizikové faktory
Intenzita ukládání stavebních prvků do kostí ovlivňuje zdravotní stav na dlouhé roky dopředu. Z toho vyplývá, že i léčba osteoporózy je skutečný běh na dlouhou trať a je proto velmi důležité věnovat se prevenci.
Jsou však situace, kdy zdravý životní styl nemusí stačit. Mezi takové patří vyšší věk, u žen úbytek hormonů v období klimakteria (po menopauze), „bezmléčná“ dieta, poruchy příjmu potravy nebo chronická střevní onemocnění, ale také užívání některých léků, např. systémová léčba kortikoidy, tzv. inhibitory protonové pumpy nebo chemoterapie.
Zejména při dlouhodobém užívání léků je třeba počítat s ovlivněním metabolismu užívanými přípravky. Proto pokud trpíte nějakým dlouhodobým onemocněním a užíváte pravidelně léky, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, jak nejlépe pečovat o svůj celkový zdravotní stav.