Na co drahé vitamíny, když máme obyčejné zelí?
Stále častěji slýcháme o superpotravinách, které obsahují ohromné množství zdraví prospěšných látek. Zařadíme-li takové potraviny do každodenního jídelníčku, uděláme dobrý krok pro své zdraví. V tomto případě ještě ušetříme za nákup potravin. A právě mezi tyto potraviny je řazeno obyčejné zelí.
Obyčejné zelí však není zdaleka tak obyčejné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zelí je jedinečnou zásobárnou důležitých vitamínů a minerálů. Kromě toho, že dlouho vydrží čerstvé, je navíc i levné. Možnosti jeho úpravy jsou nepřeberné a tak si jej můžete dopřávat pokaždé v jiné podobě. Svá pozitiva má čerstvé, vařené, dušené i kvašené.
Nejzdravější je zelí kysané, které obsahuje více vitamínu C, B9 a K než zasyrova. Při kvašení se navíc tvoří látka cholin, která se podílí na metabolismu tuků a přispívá k normální funkci jater.
Zelí si pěstujeme již 4000 let
Zatímco dnes mnozí lidé vnímají zelí jako potravu pro králíky, starověké národy si byly dobře vědomy jeho účinků a zelí si dopřávali v hojném množství. Zelí bylo nejen oblíbenou pochoutkou a součástí jídelníčku, ale také se využívalo v léčitelství. Zelí se konzumovalo syrové a polité octem, vařené, osolené a okmínované a dokonce se sušilo do zásoby.
Význam zelí se nezměnil ani v dalších stoletích. Také ve středověku patřilo zelí vedle luštěnin, chleba a masa k základním potravinám a pěstovalo se v klášterních zahradách a první mořeplavci si brali soudky kysaného zelí na daleké cesty. Zařazení mezi „docela obyčejná“ jídla se zelí dočkalo až v 17. století. Zmizelo zejména ze stolů bohatých šlechticů, kteří zelí začali považovat za „sprosté“ jídlo. Ačkoliv v zimě si jej dopřávali také, jelikož moc dobře věděli, že zelí posiluje jejich odolnost a podporuje trávení.
Cenný zdroj vitamínů, minerálů i antioxidantů
Dnes už se zelí opět dostává na výsluní a lidé jej s chutí zařazují do svých jídelníčků. A to nejen pro jeho kulinářské využití, ale především kvůli jeho účinkům na zdraví. Nejvíce účinných látek obsahuje samozřejmě zelí čerstvé a kysané. Tepelně upravené zelí ztrácí až polovinu zastoupených látek.
Jaké látky zelí obsahuje?
- vitamín C
- vitamíny E, K a provitamín A
- vitamíny skupiny B vč. kyseliny listové a cholinu
- inositol
- lecitin
- pektin
- minerály draslík, zinek, selen, jód, železo, síra a vápník
- barvivo anthokyan (v červeném zelí)
- probiotické kultury (v kysaném zelí)
- enzymy (tepelně neopracované zelí)
- vláknina a řada dalších látek
Posiluje imunitu a je dietní.
Důvodů, proč bychom měli zelí konzumovat pravidelně je více než dost.
My si uvedeme alespoň některé z nich.
- Posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
- Má regenerační účinky při únavě a vyčerpání
- Udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi
- Má nízkou energetickou hodnotu, takže je vhodné při hubnutí
- Je bohatým zdrojem vlákniny
- Pomáhá udržovat zdravé kosti, zuby, kůži, vlasy i nehty
- Působí jako antioxidant
Přispívá k udržování normálního krevního tlaku a zdravého nervového systému.