Myslete v létě na svoje oči. Šest rad, jak ochránit svůj zrak
Léto bývá bohaté na krásné podívané. Rádi se kocháme pohledem na krásné přírodní scenérie na dovolené, u moře nebo v horách, na neodolatelné nápoje a pokrmy v barech a restauracích, na blankytně modrou vodu plováren a na jejich návštěvníky promenádující se v plavkách…
Málo z nás pomyslí na to, jaká nebezpečí číhají na naše oči. Čidla našeho zraku jsou během letních dnů vystaveny mnohem větší zátěži, než jindy. Podobně jako natíráme naše těla ochranným opalovacím krémem, je nutno poskytnout podobnou péči i očím. Uvedeme celou řadu důvodů, proč.
Noste sluneční brýle
Na úvod to nejsamozřejmější. Každý z nás už asi dávno ví, že smysl slunečních brýlí není jen ten, že je to krásný módní doplněk. Sluneční brýle jsou klíčovou ochranou očí a neměli bychom bez nich za jasného letního dne vycházet ven. Mnoho z nás má trochu zmatek ve zkratkách, které na brýlích v obchodě najdeme. Je tedy na místě připomenout, jaké brýle bychom měli poptávat: zajímat by nás mělo, splňují-li brýle standard EEC, tedy že disponují ochranou proti oběma typům škodlivého UV záření. A to jak UVA, tak i UVB. Toto jsou obě složky ultrafialového záření, které se mimochodem dostává do atmosféry nejen v létě, ale přes celý rok. A které představují riziko pro vznik onemocnění oka, i když je vůbec nevnímáme…
Do bazénu si vezměte brýle na plavání
UV záření je přítomno i v mořské nebo v bazénové vodě a i zde může působit na naše oči. V těchto prostředích se ale objevuje ještě jedny prvky, neméně nebezpečné – mořská sůl, případně chlór. Proč potřebujeme brýle? Aby se nám nevysušovaly oči! Zní to zvláštně, ale to přesně se může pod vodou stát. Povrch našich očí je kryt tenkým filmem slz, který udržuje naše oči čisté a vlhké. Chemikálie obsažené ve vodě mají schopnost tento film vymýt. Kvůli tomu se naše oči vysuší. Cítíme svědění, oči nám rudnou. Může to vést až k zánětu spojivek. Proto nezapomeňte před vstupem do vody na brýle.
Pozor na klimatizaci v kancelářích
Už jsme se v našich článcích zabývali klimatizací a možná si vzpomenete na řadu problémů, které se s tímto vynálezem pojí. Nyní přidáváme další. Při delším pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavé činnosti, jako je například práce na počítači, začnou oči trpět. Dojde k osychání povrchu oka – jak spojivky, tak i rohovky. Oči začnou pálit, někdy máme pocit, jako by se nám do očí dostal písek. Pokud se tyto první příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se vytvoří takzvaná filamenta, která zhoršuje nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Oslabí se epitel i již zmíněný slzný film a pak může skrz rohovku projít i nějaká infekce. Řešení? Pravidelné používání spolehlivých očních kapek.
Nepodceňte hygienu
Zákeřné bakterie nebo viry můžeme do očí dostat našimi prsty, pokud jsme předtím sahali na nebezpečné povrchy, jako jsou zábradlí, kliky od dveří nebo vybavení ve společenské místnosti nebo v kuchyni. Zkrátka povrchy, na které sahají desítky lidí denně. Častý způsob šíření zánětu spojivek spočívá v tom, že sáhneme na předmět, kterého se dotkla osoba trpící zánětem spojivek krátce po sahání do vlastních očí. Proto si myjte pravidelně ruce.
Jezte zdravě a pijte hodně vody
„Mrkev je dobrá na oči,“ říkali nám už jako dětem. A je to pravda, i když zdaleka nejde jen o mrkve. Vitamíny C, E, zinek a řada dalších látek nám pomáhá udržet si zrak jako ostříž. Rovněž se vyplatí hodně pít. Už jsme mluvili o tenkém filmu slz, který chrání naše oči – je k němu zapotřebí i celková tělesná kvalitní hydratace. Proto pijte hodně vody. Mimochodem – voda dobře hydratuje i kůži, odstraňuje tak vznikající skvrny, kruhy pod očima a vrásky. Budete nadto všechno ještě vypadat mlaději!
Dobře spěte
Vizuálně náročné aktivity, jako je například „pouhé“ sledování obrazovky monitoru po dobu devět a více hodin denně je velká zátěž pro oči. S kvalitním každodenním spánkem oddálíte nástup zrakových potíží. A budete se v práci cítit svěžeji.