Myrhovník Guggul
Na 6. ledna připadá slavnost Zjevení Páně, kterou všichni známe jako svátek Tří králů. Že šlo o tři mudrce, kteří se přišli poklonit narozenému Ježíškovi, to ví každé malé dítě. Všichni znají i jejich jména – Kašpar, Melichar a Baltazar. I když je zajímavé, že tuto informaci Nový zákon neposkytuje a jména králů jsou známá až z Arménského evangelia ze 6. století.
Tři králové přinesli jako dary zlato, kadidlo a myrhu. Co ale bude pro spoustu lidí novinkou, to je fakt, že Tři králové reprezentují tři staré světadíly – Evropu, Asii a Afriku. Kašpar reprezentoval asijský kontinent, a proto nemohl přinést nic jiného než myrhu. Ta byla velmi cenná. A má domov právě v Asii, respektive v západní Indii.
Myrha je vonnou pryskyřicí z keře zvaného myrhovník guggul (Commiphora wightii). Preferuje suché a polosuché podnebí. Nevadí mu chudá půda, takže roste i na vyprahlých kamenitých místech v kopcích i 1000 metrů vysokých. Myrhovník dorůstá výšky až 4 metry a má trnité větve. Vejčité lístky jsou jednoduché nebo trojčetné a poměrně malé (asi 2 cm dlouhé a 2 cm široké). Květy jsou růžové až sytě červené se čtyřmi malými okvětními lístky. Plodem je elipsoidní až kulovitá peckovice žluté nebo oranžové barvy.
Z domovské Indie se keř rozšířil do Pákistánu a jižního Íránu. Populace jsou malé a roztříštěné, jednu najdeme dokonce i v severním Ománu. Je to vzácný keř, a proto byl zařazen na Červený seznam IUCN mezi kriticky ohrožené druhy.
Pokud se chcete o Myrhovníku Guggul dozvědět více, celý článek najdete zde