Meteocentrum v našem těle: Jak vnímáme změny tlaku vzduchu
Asi každý už jednou slyšel okřídlené úsloví: „Bude pršet, cítím to v kostech.“ Většina z nás má jistě tuto větu spojenou se staršími osobami a někdo se možná cítí natolik protřelý věkem, že chmurné prognózy o stavu počasí už ohlašuje sám. Není v tom přitom žádná magie ani ezoterika – změny tlaku naše tělo vnímá a těm senzitivnějším z nás vysílá dobře čitelné signály. A nezáleží přitom na věku – autor tohoto textu vzpomíná, jak coby dítě trpěl na krvácení z nosu. Dělo se tak pokaždé, kdy tlak vzduchu výrazně stoupl. Fakt je ten, že dítě tuto souvislost nezná, to už musí nastoupit životní zkušenost, aby člověk přesně rozpoznal, co se kolem něj a uvnitř jeho těla děje.
Ti, kteří tyto změny reflektují obzvláště přesně, nemají nikterak lehký úděl. Vedlejším účinkem jsou totiž nepříjemné zdravotní potíže. Ale pojďme popořadě.
Tlak je ve vzduchu i v krvi
Vzduch je v atmosféře v neustálém pohybu, formuje velké vzduchové hmoty o různé teplotě a vlhkosti, které se pohybují nad zeměkoulí. To s sebou přináší změny počasí. Snad si vzpomenete ze školy, že je-li tlak nízký, je počasí spíše deštivější, naopak při vysokém tlaku by mělo svítit sluníčko. Krev proudící lidským tělem také nabývá různých tlakových hodnot. Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cévy, jíž protéká. Určujícím faktorem je srdce, které funguje jako krevní pumpa. V žádném případě ale nejde o uzavřený systém, který funguje nezávisle na okolí. Vždyť krev potřebuje kyslík, který získáváme dýcháním. Dýchá-li se nám zlehka, krev může proudit bez obav, namáhavé dýchání v obtížných podmínkách přináší pro oběh srdce komplikace.
Bublinky v krvi potápěčů
Nízký barometrický tlak způsobuje bolesti hlavy kvůli tlakovému rozdílu mezi okolní atmosférou a nosními dutinami vyplněnými vzduchem. To vede k nepříjemným pocitům, zvláště pokud jsou dutiny blokované (například při rýmě). Totéž se děje s klouby lidí, kteří trpí artritidou. Klouby se chovají jako dutiny vyplněné tekutinou, která pod vlivem změny tlaku dráždí zanícené klouby.
Vysoký tlak má za následek již zmíněné krvácení z nosu. Škodlivé účinky vysokého tlaku pociťují také potápěči, jimž se pod vodou dostává do krve dusík. Jestliže se potápěč rychle vynoří, tlak v těle se vrací okamžitě k normálu, což znamená, že se dusík začne prudce vylučovat. Je ho naráz takové množství, že se nestačí vydýchat a začne v krvi tvořit drobné bublinky. Ty potom blokují drobné cévy a způsobují stav, který známe pod názvem embolie. Tato embolie je obzvláště nebezpečná pro cévy v mozku. Dojde-li k jejich zablokování, může to mít fatální důsledky.
Být lidskou rosničkou může být na obtíž
Lidské tělo je zkrátka úžasné – jak vidíte sami, může sloužit i jako malé meteocentrum. Změny tlaku totiž citlivé tělo dokáže zaregistrovat mnohem dřív, než dojde ke změně počasí, proto může takovýto člověk předpovědět déšť lépe, než televizní rosnička. Jak je ale uvedeno výše, být takto obdařen není žádná výhra a pojí se s tím nepříjemné zdravotní problémy. Nejvíce trpí kardiaci, astmatici, alergici a revmatici. A univerzální lék na to, jak se s tím vypořádat, neexistuje.
Je-li to i váš případ, poraďte se s vaším lékařem. Jedině specialista, který zná váš zdravotní stav, dokáže správně posoudit, jaké racionální kroky vám mohou prospět.
Zdroje:
https://www.mnn.com/health/fitness-well-being/blogs/how-changes-barometric-pressure-affect-your-body
https://www.nytimes.com/2013/07/02/science/can-barometric-pressure-cause-headaches-and-other-discomforts.html
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/419095-meteosenzitivita-aneb-zmeny-pocasi-mohou-bolet.html
https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/tlak-vzduchu-pokles-29.1.2014/
http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Dekompresni-nemoc-a-dusikova-narkoza-310067
https://zena.aktualne.cz/zdravi/jak-na-nas-pusobi-zmeny-pocasi/r~i:article:808639/