Med – sladkost, která léčí
Před mnoha tisíci lety se člověk zasloužil o velký objev. Objevil med, jeho skvělou chuť a jeho další blahodárné a léčivé účinky. Medem nás zásobují pilné včely, které si tak mezi lidmi získaly vášnivé příznivce a fanoušky. A není divu. Pro své výjimečné účinky bývá med nazýván potravinou králů a po dlouhá staletí si zachovává výsadní postavení nejen ve světových kuchyních, ale také v lékárnách.
Za „výrobou“ medu jsou hodiny dřiny
Spousta lidí se domnívá, že med nasbírají včely a nanosí je do úlu. Hotový med seberou včelaři a běží s ním na trh. Tak snadné to však není. Med je velice komplikovaná látka, které se skládá ze sladkých šťáv, kterou včely sbírají z květů rostlin či medovice, a mnoha dalších látek, které dodají včely ze svého vlastního těla. Vzniklou látku vnesou včely létavky do úlu. Zde je převezmou k dalšímu zpracování úlové včely. Ty je chemicky přetvoří a uloží do jednotlivých buněk plástů.
Med je poté několikrát přenášen mezi různými buňkami, díky čemuž se do něho dostávají další a další důležité enzymy, vitamíny a jiné prospěšné látky, které medu dávají jedinečné vlastnosti. V průběhu “vytváření” medu se postupně snižuje obsah vody a látka je vysušována a zahušťována až do správné chvíle, kdy může být hotový med sebrán.
Na co vše med působí?
Med obsahuje nepřeberné množství látek, které prokazatelně prospívají lidskému tělu. V jeho složení najdeme enzymy, vitamíny, minerální látky, proteiny, aminokyseliny, popeloviny, aromatické látky, inhibice, hormony a až 70 procent jednoduchých cukrů. Složení přitom není nikdy stejné a odvíjí se od směsi květů navštívených včelami, lokality, období i jednotlivých včelstev. Díky všem obsaženým látkám je výživová hodnota medu velmi vysoká a průměrně dosahuje 1,27 kJ (0,3 kcal) na 100 gramů medu.
A právě vzhledem k jedinečnému složení je využití medu vskutku široké. Kromě toho, že se používá jako sladidlo (pozn.: Med se používal jako hlavní sladidlo až do 17. století, kdy začal být vyráběn a používán třtinový a řepný cukr), má také léčivé účinky. Hojně se využívá při nachlazení a angíně. Pomáhá však i při pálení žáhy, zácpě, vysokém tlaku a nespavosti. Med se vyznačuje antibakteriálními a antiseptickými účinky, a proto se používá také při léčbě ran, popálenin, omrzlin či suchých rtů.