Kurkuma neobyčejné koření s léčivými účinky
Lidstvo si opět, byť pomalu, začíná uvědomovat hodnotu přírody a darů, které nám dennodenně poskytuje. Zjišťujeme, že v přírodě neexistují obyčejné věci, jen věci, které neumíme využívat. Co jsme kdysi brávali jako samozřejmost, upadlo v zapomnění. Podívejme se například na zdánlivě obyčejné indické koření kurkumu, která je součástí kari směsí.
Postavte se doprostřed louky v kterékoliv zemi a rozhlédněte se kolem sebe. Na první pohled spatříte zelenou trávu, nějaké květiny a různé stromy. Podíváte-li se však pozorněji, spatříte neuvěřitelné množství druhů rostlin, přičemž žádná z nich není zbytečná. Mnohé z nich navíc obsahují velice cenné látky, které prospívají lidskému zdraví.
Kurkuma pochází z Indie a je součástí kari koření
Tak například kurkuma. Jedná se o koření, které se původně pěstovalo v jižní Asii a dodnes je jejím největším vývozcem Indie. Proto se jí přezdívá indický šafrán. Toto koření je po celém světe součástí oblíbené kari směsi, která se hojně používá i u nás. Málo lidí dnes však ví, že kurkuma není jen obyčejné koření, které dodá jídlu charakteristickou chuť a žlutou barvu.
Kurkuma je mohutná trvalka, z níž se využívá zbytnělý oddenek, podobně jako je tomu u zázvoru. Oddenek se loupe, krájí, seká nebo strouhá, a s oblibou se přidává do kořenících směsí, nakládané zeleniny či pikantních chuťovek. Používá se čerstvý i sušený. Kromě toho se používá také jako barvící koření do omáček, sýrů či ochucené rýže. Léčivé účinky kurkumy násobí kombinace s dalšími kořením, nejlépe s pepřem, ale také s koriandrem, česnekem, fenyklem, paprikou vč. chilli, citronelou, hřebíčkem a dalšími.
V ajurvédské medicíně se kurkuma využívá při potížích s játry. Dnes se ví, že podporuje tvorbu žluči, čímž se podílí trávení tuků. Stimuluje chuť k jídlu a normalizuje celý trávicí systém. Vliv má i na stav kloubů. Kurkumou a jejími účinky se zabývalo a zabývá mnoho vědeckých studií. Předmětem zájmu je zejména barvivo kurkumin, které má schopnost kontrolovat zánětlivé reakce a působí jako antioxidant.
Jako u všech léčivých rostlin však platí, že se musí užívat s rozumem. Pozor by si měly dávat osoby se žlučovými kameny. Při dlouhodobé pravidelné konzumaci může vyvolat žaludeční obtíže. S lékařem či lékárníkem by se měly poradit také osoby užívající léky ovlivňující srážlivost krve, nebo dlouhodobě nemocní, pravidelně užívající léky.