Karlovy Vary, Jeseník a další. Tradice lázeňství v ČR
V lázních byl alespoň jednou v životě snad každý druhý. Například roku 2017 navštívilo tuzemské lázně 400 tisíc Čechů. Ještě více klientů přitom přijelo ze zahraničí, nejvíce Němci a Rusové.
Lázně jsou zkrátka fenoménem, který má pevné místo v kultuře. A nejen v naší, ale také německé, polské, ruské a středomořské. Zajímavé je, že například Američanům a Angličanům je lázeňské léčení naprosto cizí. A to se Anglie pyšní slavným sídlem Bath (česky „Lázeň“), založeným starými Římany v místech horkých pramenů. Poté, co zde zapustila kořeny saská kultura, na místě sice vyrostlo velké sídlo s obrovskou katedrálou, ale lázně byly chápány toliko jako výletní místo. Až v roce 2006 je znovuotevřeno Thermae Bath Spa a Angličané objevují, k čemu se dají horké prameny využívat.
Lázně a relaxační bazény nejsou běžným jevem ani v Africe nebo v Asii, přestože byly základy lázeňství položeny v Číně, Indii a Egyptě. Dá se tedy říct, že tento způsob léčebné kúry je úzce spjat převážně s Evropou, a to konkrétně střední, jižní a východní.
Středověké lázně: léčení, nebo mučení?
V českých zemích se lázeňství probouzí v období středověku. V 15. a 16. století se k nám dostává renesance, kdy je v módě návrat k hodnotám populárním ve starém Řecku a Římě. Patří k nim také využívání podpůrných účinků bylin a minerálů či bahenních zábalů.
Vyrůstají první lázeňská střediska, nutno říci, že navštěvovaná převážně feudály. Jejich lázeňské pobyty jim ale závidět asi nebudeme. Léčebná kúra byla poněkud neučesaná. Soudilo se, že lepší kondice lze dosáhnout pouze několikahodinovým pobytem ve vodě či pitím 9 litrů vřídelní vody. Od starých Římanů tehdejší balneologové odkoukali také bahenní zábaly, prohřívání v páře a baňkování. Lázeňská místa jsou zakládána nejen u minerálních pramenů, ale také v oblasti rašelinišť.
Rozvoj lázeňství utlumila třicetiletá válka a desetiletí následující poté, „doba temna“. Zásadní rozvoj nastává v 18. a 19. století. Do lázeňských míst se začínají sjíždět nejen klienti z řad aristokracie, ale také úředníci, obchodníci, průmyslníci, umělci a bohatí měšťané. Stavějí se velké lázeňské domy a kolonády, dochází k zastřešování vřídel, lázeňskými komplexy zní vybraná hudba. Lázeňská města vystavěná v místech malebných krajin dostávají zvláštní urbanistické pojetí a krásnou architekturu.
Lázeňští vizionáři Mattoni a Priessnitz
O rozvoj některých lázeňských měst se zasadily výrazné osobnosti. Tak v Karlových Varech například působil Heinrich Mattoni, který přišel s myšlenkou stáčet léčivou vodu do skleněných lahví a prodávat ji. Nejen že na této minerální vodě vydělal, ale navíc šlo o fantastickou reklamu, která do lázní lákala nové hosty. Z peněz utržených za prodej minerálky byla financována výstavba lázní Kyselka.
V Jeseníku zase působil Vinzenz Priessnitz. Na rozdíl od Mattoniho se tento muž výrazně přičinil i o samotné léčitelství. Položil základy hydroterapie, přišel s nápadem takzvaného Priessnitzova obkladu, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou.
Po válce lázně zdarma a pro každého
Po období, kdy bylo lázeňství známkou prestiže, přichází 2. světová válka a další těžká rána pro tento obor. Lázeňské komplexy jsou zabrány Německem pro vojenské účely. Po válce jsou budovy znárodněny a přichází období socialismu. Komunistický režim vtiskl lázeňství novou podobu – lázeňské pobyty měly být nyní přístupné i těm nejchudším vrstvám.
Lázně se přeměňují na zdravotnická zařízení a přizpůsobují se celoročnímu provozu. Po období rozkvětu v 60. letech přichází krize let osmdesátých. Stát neinvestuje do vyšší úrovně služeb a efektivnosti léčby. Léčba je pro každého pacienta zdarma.
90. léta : někde rozkvět, jinde úpadek
Krize na mnoha místech pokračuje i po revoluci. Ne všude se zdařila privatizace. Někde se ale lázně staly pulzujícími centry, kam se začali sjíždět hosté i ze zahraničí. Nejnavštěvovanějšími lázněmi jsou Karlovy Vary, k jejichž věhlasu přispívá také Mezinárodní filmový festival a bylinný likér Becherovka. Oblíbené jsou také sousední Františkovy a Mariánské lázně. Na Moravě pacienti nejvíce vyhledávají Luhačovice a Klimkovice.
Důležitá je také specializace lázní. Pro problémy pohybového ústrojí a neurologické nemoci je dobré navštívit lázně Darkov, kde probíhá léčba jodobromovou solankou. Na srdeční a cévní choroby se specializují lázně Poděbrady. Léčba nervového systému, rehabilitace kloubních náhrad a léčba jizev po popáleninách probíhá v radonových lázních Jáchymov.
Základní dělení lázní: termální, slatinné, radonové, bahenní, klimatické a minerální.
7 lázeňských NEJ
NEJmladší lázně: Klimkovice. Lázně využívající jodobromovou silně minerály nasycenou vodu byly otevřeny roku 1994.
NEJstarší lázně: Teplice v Čechách. Traduje se, že teplého pramene je pro léčebné účely využíváno od roku 762. Vodoléčebnými procedurami se zde léčí onemocnění pohybového ústrojí, cévní a nervová onemocnění.
NEJmenší lázně: Karlova Studánka. V obci bývá více hostů lázní než obyvatel, jichž je pouhých 250. Léčí se zde onkologičtí pacienti po ukončení léčby, hypertenze a cévní onemocnění. Používá se k tomu inhalace, uhličité koupele a hydroterapie. Klíčové je také zdravé ovzduší. V Karlově Studánce je nejčistší vzduch ve střední Evropě.
NEJvýše položené lázně: Jáchymov. Tyto lázně ležící v Krušných horách ve výšce 673 m.n.m. jsou zároveň nejstaršími radonovými lázněmi na světě.
NEJníže položené lázně: Hodonín. V lázních ležících ve výšce 167 m.n.m. se léčí bolesti kloubů a páteře, nemoci cév a oběhového systému.
NEJteplejší minerální pramen: Karlovy Vary. V nejznámějších českých lázních vyvěrá voda o teplotě 73,4 °C. Jde o slavné karlovarské Vřídlo.
NEJstudenější minerální pramen: Mariánské Lázně. Pouhých 7 ° – 10 °C.
https://www.czso.cz/csu/czso/do-lazni-jezdi-vice-hostu
https://www.priessnitz.cz/storage/ke-stazeni//20141006114410_lazenske_prameny_08_celek.pdf
https://is.vsh.cz/th/a58yo/Analyza_predpokladu_pro_rozvoj_lazenstvi_v_Rakousku.pdf
http://www.tourism.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=113362
http://www.lecebnelazne.cz/vse-o-laznich/ceske-lazenstvi/z-historie-lazenstvi
https://www.laznetour.cz/zajimavosti/15-historie-lazenstvi-v-ceskych-zemich/
https://www.jedemedolazni.cz/dovolena-v-lazenskych-mistech/historie-lazenstvi.html#:~:text=L%C3%A1ze%C5%88stv%C3%AD%20m%C3%A1%20na%20%C3%BAzem%C3%AD%20dne%C5%A1n%C3%ADho,pr%C5%AFb%C4%9Bhu%20stalet%C3%AD%20vznikala%20l%C3%A1ze%C5%88sk%C3%A1%20m%C4%9Bsta.