Jsou přírodní sladidla zdravější než bílý cukr?
Zdravý životní styl hýbe světem. Stále více lidí se s ohledem na své zdraví a lepší fyzickou i psychickou kondici zajímá o zdravější možnost stravování. Potraviny plné nezdravých chemických přídavků jsou zavrhovány a na scéně se objevují jejich alternativy. Typickým příkladem je bílý rafinovaný cukr. Je sice hojně používaný, ale ke hvězdám zdravé výživy rozhodně nepatří.
Stále častěji se tak začínají využívat přírodní cukry, jako je med, melasa, agáve, stévie a obilné sirupy. Je však otázkou, zda jsou přírodní cukry skutečně lepší. V každém případě se vyznačují zdraví prospěšnými účinky.
Například mezi lidmi oblíbený med má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení a také podporuje psychiku. Jeho nevýhodou je však vyšší glykemický index. Velmi specifickou chuť má vedlejší produkt při výrobě cukru – melasa. Obsahuje stejně cenné látky jako cukr a navíc se vyznačuje léčivými účinky. Pro diabetiky je zase vhodná stévie, která má až 300krát sladší chuť, ale bez kalorií. Má však velmi specifickou chuť, která nevyhovuje každému.
Bílý cukr = bílý jed?
Lidské tělo cukry potřebuje ke své existenci. Zdroje cukrů přitom najdeme všude kolem nás, v ovoci, pečivu, cereáliích i některých mléčných výrobcích. Ve zdravé míře je cukr člověku prospěšný. Přebytek cukrů je však příčinou mnoha zdravotních problémů včetně obezity.
Bílý cukr je nejvíce používaným sladidlem i přesto, že je označován za “bílý jed”. Jedná se o prázdné kalorie, které neobsahují žádné živiny. Při nadměrné spotřebě způsobuje ztrátu životně důležitých minerálů a oslabuje imunitní systém. Tělo se však chybějící živiny snaží čerpat z vlastních zásob – ze zubů a kostí, které minerály obsahují.
Cukr se tak pro své ne zrovna pozitivní vlastnosti stal nepřítelem zdravé výživy. Jako alternativa se proto objevila umělá sladidla. Bývají výrazně sladší, ale přitom neobsahují žádné kalorie. Problém s obezitou však nevyřešila. Konzumace umělých sladidel totiž údajně zvyšuje chutě na sladká a také tučná jídla. Navíc mívají špatný vliv na střevní mikroflóru a rovněž zvyšují hladinu inzulínu.
Jsou řešením přírodní sladidla?
Jako nejvhodnější náhražka bílého cukru se tak jeví přírodní sladidla. Výživoví odborníci však varují před jejich nadměrnou spotřebou. Podle nich je nejlepší nahradit bílý cukr kvalitním třtinovým cukrem či ovocnými sirupy. Nejlepší jsou údajně domácí sirupy vyrobené ze sušeného ovoce. Stačí namočit ovoce (např. datle) do vody a rozmixovat na hustou kaši. Kvalitní a zdravý domácí sirup je na světě během chviličky.