Jak vypadá správný pitný režim? Ani moc, ani málo
Pitný režim je důležitý po celý rok, a nejen v létě, kdy se o něm mluví a píše nejvíce v souvislosti s horkými dny. Nestačí při tom do sebe “dostat” co nejvíce tekutin za každou cenu. Špatné je jak málo, tak i moc tekutin. Velké množství tekutin může zatížit organismus a ohrozit funkci ledvin. Neméně důležité je i složení pitného režimu.
Když se mluví o pitném režimu, zdůrazňuje se především škodlivost nedostatečného příjmu. Málokdy se však píše o tom, že na organismus má negativní vliv také opačný extrém – příliš velké množství tekutin, zejména se nedoporučuje pití větších množství naráz.
Pitný režim na míru
Běžně se doporučuje vypít 1,5 až 2,5 litrů vody denně dle věku a pohlaví. Děti mají potřebu vody od 1,3 do 2,1 litru. O něco více by měli vypít chlapci než dívky a muži více než ženy. Méně tekutin potřebují lidé s menší fyzickou aktivitou. Naopak sportovci a lidé, kteří mají fyzicky náročnou práci, by měli pít průběžně více tekutin, než je doporučený průměr.
Nejlepším indikátorem je moč
Pít až při pocitu žízně je špatně. Pocit žízně totiž naznačuje již začínající dehydrataci. Pít byste proto měli průběžně během celého dne. Asi nejlepším indikátorem dostatečného pitného režimu je moč. Pokud chodíte jednou denně a moč má tmavší barvu, zcela určitě trpíte akutním nedostatkem tekutin. Pokud naopak chodíte příliš často, a navíc se abnormálně potíte, pak je vhodnější ubrat a pít o něco méně.
Mezi signály upozorňující na nedostatek tekutin také patří:
- sucho v ústech
- oschlé rty
- bušení srdce
- snížený krevní tlak
- suchá pokožka
- tlak v okolí žaludku
Dlouhodobý nedostatek tekutin vyvolává bolesti hlavy, zácpy a v horším případě i selhání ledvin či vznik ledvinových a močových kamenů.
Hyperhydratace – nadbytek vody v těle
Ledviny jsou schopny zpracovat jen omezené množství tekutin. Ohrožující je vypití skutečně nadměrného množství, tj. přibližně více než jednoho litru za hodinu. Nebezpečné je však i menší množství v případě, že se organismus rozhodne funkci ledvin dočasně snížit (nevytvářet moč) a to je v případech, kdy je tělo ve stresu a začíná „bojovat o život“. Příkladem je nejenom pobyt v poušti bez vody. Ohrožený je třeba i sportovec, který se po skutečně vysilujícím výkonu důkladně napije. Ledviny jsou v takových případech utlumené, proto je důležité pít jen po doušcích, než se tělo vzpamatuje ze stresové situace. V extrémním případě dochází k otoku mozku z nadbytku tekutin a člověk může i zemřít.