Jak se zbavit únavy?
Únavu často připisujeme nedostatku spánku a náročnému dennímu programu. Ale čím to je, že někdo zvládá s lehkostí dvě práce, stará se o děti, a ještě má čas na své koníčky, zatímco jiný se cítí vyčerpán už po půlce dne v kanceláři? Přitom oba denně naspí stejný počet hodin? Příčin únavy je mnohem více. Mohou k nim patřit i zdravotní problémy. Dnes si fenomén únavy představíme, zjistíme, co ji způsobuje a jak se s ní dá bojovat.
Co je únava?
Únavu můžeme definovat jako snížení schopnosti vykonávat činnost, která vyplývá z předchozího vynaloženého úsilí. A toto úsilí může být jak fyzické, tak psychické.
Pokud jde o fyzickou únavu, ta se projevuje nahromaděním odpadů metabolismu v krvi. Proto dotyčný cítí pocit tíhy a bolest svalů. Při psychické únavě nás svaly nebolí, nejsme ale o nic méně strhaní. Dostavuje se pocit ospalosti, malátnosti, snižuje se koncentrace a dochází i ke zhoršení paměti.
Psychická únava souvisí s dlouhodobým zatížením mysli a je často spojena se stresem. Výjimkou nebývá ani kombinace psychické a fyzické únavy, zvláště při dlouhotrvající vyčerpávající činnosti. Hranice, kdy člověk pocítí únavu, je u každého jedince jiná. Také projevy únavy jsou individuální.
Za únavou mohou být i zdravotní problémy
Pokud vás únava přepadá nápadně často, nemusí to být důsledek externích faktorů. Může jít o důsledek vážnějších tělesných příčin. Tak například se může projevit deficit železa. Kostní dřeň pak nedokáže při výrobě červených krvinek držet tempo s jejich odbouráváním z krevního oběhu. V extrémním případě může nedostatek železa způsobit anémii čili chudokrevnost. Ta postihuje zvláště ženy, které železo ztrácí v souvislosti s menstruací.
Další příčinou únavy je hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy. Štítná žláza řídí mimo jiné i rychlost, jakou tělo přeměňuje palivo na energii. Funguje-li pomalu, je typickým projevem právě únava.
Vážným problémem je dále spánková apnoe. Ta je důvodem, proč se někdo může cítit unaveně bezprostředně po probuzení, třebaže spal deset hodin. Při apnoi osoba trpí občasnými zástavami dechu během spánku. Příčinou apnoe může být dědičnost a nadváha, ale také časté kouření.
Únavový syndrom
Extrémním případem únavy je únavový syndrom. Toto komplexní chronické onemocnění je definováno souborem symptomů, které trvají nejméně tři měsíce.
Není známo, kolik lidí nemocí, jež bývá lékaři označována zkratkou ME/CFS, trpí. Uvádí se ale 0,1 - 0,5 %. Postihuje nejčastěji dospělé osoby, běžněji ženy než muže (v poměru zhruba 3:1). Už byly zaznamenány případy akutního únavového syndromu i u dětí. Únavový syndrom není doprovázen pouze dlouhotrvající únavou. Jsou s ní spojeny také poruchy spánku, nevolnost po námaze, výrazné snížení výkonnosti oproti stavu před propuknutím nemoci. A někteří pacienti zaznamenají i návaly horka či zimnice, nervosvalové projevy (záškuby a třes) a bolesti hlavy či břicha. Příčina vzniku únavového syndromu není známa, léčba je zaměřená na tlumení symptomů, které jsou rozdílné u každého pacienta. Pacienti se musí naučit hospodařit s omezenou energií. Tito lidé jsou aktivní jen 8 hodin denně nebo i méně.
Jak dlouhodobě snižovat únavu?
Uveďme nyní 7 způsobů, které mohou proti únavě pomoci.
- Vyvážená strava. Čerstvé ovoce a zelenina by neměly chybět v žádném jídelníčku. Vyvážená kombinace obilovin, luštěnin, kvalitního masa, vajec, mléčných produktů a dalších potravin zvýší hladinu energie. Důležité je nepřejídat se, ale stravu rozdělit na 3-6 jídel denně. To navíc napomůže zdravému trávení, což přispívá k pročištění těla.
- Pravidelné cvičení. Zní to jako nonsens – cvičení snad více vysiluje...? Ale není to tak. Díky cvičení se v těle uvolňují endorfiny, které přirozeně napomáhají zvýšit úroveň energie. Podle mnoha studií pravidelné cvičení pomáhá omezit příznaky únavy.
- Pití vody. Jednou z příčin únavy je dehydratace. Negativně se projevuje i v noci, kdy vyprahlá ústa a nosní dutiny způsobují chrápání a křeče v nohou. Zdravý pitný režim má až podivuhodně pozitivní efekt na celkový pocit svěžesti.
- Méně kofeinu. Kávu pijeme proto, že si od ní slibujeme okamžité zvýšení energie. Ale v dlouhodobém měřítku tělu kofein spíše škodí. Omezení příjmu kofeinu navíc zvýší kvalitu spánku.
- Vyvarování se stresu. Stres vysává psychickou i fyzickou energii. Zhoršuje spánek a působí negativně na celé tělo. Se stresem se bojuje těžko, ale pokud na něj trpíte, zkuste s tím něco dělat. Pro začátek stačí jít na masáž, do sauny nebo ještě lépe na několik dní do lázní. Hodně pomáhá také meditativní cvičení – tai chi nebo jóga.
- Méně sezení. Lidé s prací v kanceláři by měli zpozornět. Únavu může způsobit i to, že se osm hodin denně nacházíte stereotypně v jedné poloze. Proto to chce často vstávat, protáhnout se, udělat několik cviků.
- Více spánku. Na závěr jedna samozřejmá rada. Každý z nás potřebuje alespoň osm hodin spánku denně. V ideálním případě v dobře větrané, klidné místnosti a to v nočních hodinách.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/how-to-stop-feeling-tired#ditch-the-alcohol
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-nejcastejsi-priciny-unavy-a-jak-je-resit-40339150
https://www.cpzp.cz/clanek/3822-0-Premohla-vas-unava.html
https://region.rozhlas.cz/chudokrevnost-casto-zamenujeme-za-vleklou-unavu-ktera-prejde-pokud-trva-dele-jak-8122820