Jak nejrychleji shodit vánoční kila? Sportujte!
Váha jako každý rok po Vánocích ukazuje pár kil navrch. Co dělat, abyste se jich co nejrychleji zbavili? V minulém článku jsme si vysvětlili zásady ohledně zdravé výživy, nyní se podíváme také na pohyb, bez kterého hubnutí nepůjde tak hladce. Vysvětlíme si, jakému cvičení a jak často bychom se měli v ideálním případě věnovat.
Nejprve bychom měli kriticky zhodnotit aktuální fyzickou kondici. Pokud váha ukazuje jen pár kil navíc a navíc patříte k lidem, kteří se pravidelně hýbou, nebudou nutné velké změny. Stačí lehce upravit jídelníček, přidat na pohybu a kila budou pryč překvapivě rychle. My se však zaměříme na skupinu lidí, kteří se nevěnují žádnému pravidelnému pohybu, ale rádi by začali.
Začátečníkům doporučíme pár tipů a rad, jak na to, aby jim pohyb přinesl nejen užitek v podobě úbytku kil, ale také radost z pohybu.
1. Nepřepalte start
Typickou začátečnickou chybou je přílišná počáteční aktivita. Žena či muž se rozhodnou zhubnout a vrhnou se do toho doslova po hlavě. Začnou držet zdravou životosprávu a každý den se věnují nějaké aktivitě. Po pár dnech je dostihne únava a celé tělo je bolí natolik, že ztratí chuť do dalšího cvičení. Naše rada zní, jděte na to pomalu a nepřepalte start.
2. Cvičení se věnujte 3krát týdně
Není hned nutné zařadit nějakou sportovní aktivitu každý den. Na začátek vám postačí cvičení třikrát týdně. Pohyb střídejte s odpočinkem, a díky tomu se vyhnete předčasnému vyčerpání. Pomalu si zvyknete na pravidelný pohyb a později pro vás nebude obtížně přidat na intenzitě. Naše rada zní, není důležité cvičit každý den, ale pořádně a hlavně vytrvat.
3. Aerobní versus anaerobní cvičení
Rozlišujeme dva typy cvičení z pohledu intenzity cvičení a spalování tělesného tuku. Ke spalování tuku dochází zejména při aktivitách trvajících nejméně 20 minut při intenzitě 60 až 70 % maximální tepové frekvence. Mezi takové aktivity patří například svižná chůze, běh, jogging, jízda na kole či kolečkových bruslích, plavání, aerobic moderní tanec a další podobná cvičení.
Pod anaerobním cvičením si představte posilování. Při posilování sice nezhubnete, ale „nahradíte“ tuk svaly, které ve výsledku spalování tuků napomáhají. Navíc zpevníte ochablé svalstvo a vaše postava bude nejen štíhlejší, ale také pevnější. Naše rada zní, věnujte se pohybu, který vás baví.
4. Hýbejte se přes den
Hubnutí nemusí být pouze o cvičení, ale také o každodenních aktivitách. Aniž si to uvědomujete, vaše tělo potřebuje energii k jakékoliv činnosti. Další cenné kalorie můžete spálit při nakupování, uklizení, hraní s dětmi a dalších činnostech, které je přes den třeba udělat. Budete překvapeni, jak takové maličkosti ovlivní i váš fyzický vzhled a celkovou kondici. Naše rada zní, vyrazte s dětmi do parku, zajděte si na nákup pěšky a vyměňte výtah za schodiště.
5. Bavte se
Naše poslední rada se přímo pohybu netýká, přesto je důležitá. Neberte hubnutí jako trest, ale jako zábavu. Střídejte různé sporty a neváhejte vyzkoušet nové aktivity, jako je například lezení na stěně, badminton či latinsko-americké tance. Zapojte své přátele a hubněte společně. Naše rada zní, najděte si cvičení, které vás opravdu baví, a užívejte si nový styl života.