Ideální pohybovou aktivitou je prý chůze
Známý řecký lékař Hippokrates prohlásil, že „chůze je nejlepším lékem pro člověka“. Jiné lidové pořekadlo zase říká: „Mám dva lékaře, jsou to moje pravá a levá noha.“ O tom, zda je to pravda, není třeba dlouho polemizovat.
Pravidelná chůze přispívá lidskému zdraví
Chůze je nejpřirozenější formou pohybu a rovněž nejlepším způsobem, jak si udržet optimální tělesnou váhu i kondici bez velké námahy. Mnohé vědecké studie potvrdily pozitivní účinky pravidelné chůze.
Lidi, kteří rádi a často chodí pěšky, jsou méně nemocní a méně trpí nadváhou či dokonce obezitou. Chůze rovněž posiluje srdce a další svaly a kosti. Díky tomu se snižuje riziko vzniku osteoporózy, dochází ke zlepšení koordinace pohybu a lépe se prokrvuje mozek. A to není vše. Pravidelně chodící lidé se dožívají vyššího věku a netrpí zdravotními problémy a potížemi s hybností jako ti, kteří šetří krok.
Jelikož se nejedná o náročnou pohybovou aktivitu, je chůze vhodná pro všechny a nejen pro zdravé a silné jedince. Chůzí si mohou své zdraví zpevňovat také lidé trpící vysokým krevním tlakem, bolestmi kloubů i starší lidé, pro které je například běh příliš velkou zátěží pro oslabené klouby a vazy.
Žádné loudání
Aby chůze přinesla požadovaný efekt, mělo by se jednat o svižný krok, při kterém se člověk lehce zapotí, ale bez potíží může konverzovat s ostatními. “Vedlejším pozitivním účinkem” chůze je také častý pobyt na čerstvém vzduchu. To vše pomáhá nejen fyzickému zdraví, ale také psychické pohodě. Při delší chůzi dochází k vyplavování hormonu dobré nálady.
Již po několika týdnech pravidelné chůze se pozitivní účinky začnou projevovat. Dojde k poklesu krevního tlaku, hladiny cukru a nebezpečných tuků v krvi a celkově se zvýší tělesná kondice. K tomu všemu stačí, ujde-li člověk každý den přibližně 7 kilometrů (tj. 10 000 až 12 000 kroků). Velkým pomocníkem se vám stane krokoměr.
Jak má vypadat správná chůze?
Není chůze jako chůze a u té správné je důležité vykonávat pohyby správně. Účinná chůze by měla být plynulá, kroky stejně dlouhé a pravidelné. Nezapomeňte nejprve došlápnout na patu a postupně přenášet váhu na špičku a zapojit všechny svaly nohou tak, aby při chůzi co nejméně trpěla páteř, kolena i kyčle. Při chůzi nezapomínejte také zapojit ruce a správně zhluboka dýchat.