Holka modrohnědooká, nesedávej u potoka… Co způsobuje heterochromii?
Heterochromie je lékařský termín označující různobarevnost. Můžeme mluvit o heterochromii vlasů nebo kůže, ale nejčastějším a také nejnápadnějším typem je heterochromie duhovky. Právě tomuto typu je věnován dnešní článek.
Různookost: u lidí 1 z 50, u huskyů 1 z 20
Barvu očí určuje pigment melanin. Ten se vyskytuje nejen ve vlasech a kůži, ale také v oční duhovce. Při narození má člověk europoidní rasy pigmentu málo, proto mají miminka pomněnkově modré oči. Oči už v prvních třech letech života tmavnou a mění barvu. Za to právě může tvorba a ukládání melaninu, který má tendenci se ukládat do obou duhovek rovnoměrně. Není tomu tak ale vždy.
Existuje heterochromie úplná a částečná. V případě částečné se liší část duhovky od zbytku, v případě úplné je každé oko jiné. U člověka je běžnějším typem úplná heterochromie, ale u koček a psů se více setkáváme s heterochromií částečnou. Ta je nicméně hůře rozeznatelná. Známý je ale případ sibiřských husky nebo border kolií, u nichž se setkáváme poměrně často s různookými jedinci. Zatímco lidí s úplnou heterochromií jsou necelá 2 %, u huskyů toto číslo roste až k 5-ti procentům.
Bílé kočky jsou často hluché
U zvířat se na chvíli zastavme. Proč jsou některá plemena psů k heterochromii náchylnější? Jde o genovou záležitost. U huskyů, australských ovčáků a dalších modrookých psích krasavců našli vědci v oku duplikaci chromozomu 18 u genu ALX4. Tento chromozom má dopad na heterochromii.
Například aljašští malamuti, s nimiž si huskye mnozí lidé pletou, tento chromozom nemají. Proto mají malamuti oči hnědé – a to zásadně obě dvě!
Velmi často heterochromii registrujeme také u bílých koček. U nich je tato porucha zvláště fascinující: jedno oko bývá žluté, druhé modré. Bohužel, tato genetická porucha bývá spojena se ztrátou sluchu. 3 kočky z 10, které mají heterochromii, jsou hluché.
Zajímavé bývají fotografie bílých koček s heterochromií. Na fotce s bleskem vidíme, že modré oko se kvůli blesku zbarví na fotce do červena. Žlutozelené oko zůstává stejné.
Heterochromii má celá řada celebrit
Podivuhodné množství osob s úspěchem proniklo do showbusinessu: například herci Henry Cavill, Benedict Cumberbatch, Kate Bosworth, Jane Seymour nebo David Bowie.
Posledně jmenovaný je asi nejslavnější osobou s heterochromií. Legendární „Ziggy Stardust“ je ale důkazem, že různookým se člověk může stát v průběhu života.
David Bowie se narodil s modrýma očima. V době adolescence ale nebyl žádným ukázněným chlapcem – rád se rval a při jedné takové rvačce v 15 letech si vážně poranil levé oko. Následovala operace, po níž zornička zůstala rozšířená a zrak poškozený.
Od této operace se David Bowie na svět díval levým hnědým okem a pravým průzračně modrým.