Cvičte jógu. Zbavuje bolesti zad, stresu i kil navíc
Čas od času se objeví „převratná“ metoda, slibující zázračné hubnutí, pevnější zdraví i větší psychickou pohodu. Na chvíli zazáří a když se opět ukáže, že zázraky nefungují tak snadno, zmizí v zapomnění. Opakem jsou osvědčené metody, které fungují stále dobře po dlouhá staletí a dokonce i tisíciletí. Tyto metody však neslibují zázraky, naopak vyžadují silnou vůli i určitou dávku pravidelnosti.
Jóga – nejen cvičení
Jednou z účinných metod, která se drží na výsluní již tisíce let, je jóga. Vzniknout ji dala pravděpodobně velmi vyspělá indická civilizace Indus-Sarasvati přibližně 3 000 let př. n. l. V průběhu staletí byla jóga ovlivněna hinduistickým a později i budhistickým učením. Časem se tak vyvinulo více směru jógy a každý cvičenec tak může upřednostňovat směr neboli cestu, která nejvíce odpovídá jeho osobnosti a povaze.
Metodické a elegantní cvičení má vliv nejen na vzhled postavy, ale především na celkové zdraví i psychický stav člověka. Jógu nelze srovnávat s moderními typy cvičení, které sledují pouze vzhled těla, jak je zvykem v západní kultuře. Jóga hovoří o splynutí těla a duše. I proto bychom jógu neměli označovat za pouhé tělesné cvičení, ale spíše za životní styl. Kromě tělesných cvičení zahrnuje také dechové techniky, meditace i etické zásady.
Rovnováha těla a duše
Pozitivní účinky jógy jsou známé velmi dobře. Člověk, který pravidelně cvičí jógu, má lepší kondici, vyváženější emoce, vnitřní klid a jasnou mysl. Správně prováděné cvičení je účinné při bolestech kloubů, zad, špatném držení těla, ale i při boji s úzkostí a nadmírou stresu. Jóga učí harmonii, uvolnění, lepší kontrole dýchání a v neposlední řadě ovlivňuje také stravovací zvyky.
Jóga je navíc vhodná pro všechny bez rozdílu pohlaví i věku. Díky tomu, že si každý určuje náročnost provedení cviků, ji mohou provádět úplní začátečnici i senioři. O jejích účincích se přesvědčili vědci z Group Health Cooperative v Seattlu, kteří sledovali skupinu dobrovolníků. Skupina, která cvičila jógu, již po pár lekcích zaznamenala rychlejší metabolismus, úbytek na váze i zlepšení celkového zdravotního stavu.
Méně jasno mají vědci s vlivem jógy na bolest. Pravidelné cvičení jógy jednoznačně přináší lepší držení těla a tím úlevu od bolesti zád i kloubů. Vědecky však její vliv není zcela objasněn. To platí i v případě vlivu jógy na psychiku. Ačkoliv neexistují vědecké důkazy, jóga přináší rovnováhu, lepší psychický stav a zabraňuje vzniku depresí.