Červená řepa: Zdraví z českých luhů a hájů
Stalo se běžným zvykem, že kvalitu si úzce spojujeme s cenou. Bohužel to platí i v případě zdravé stravy. Čím dražší, tím údajně lepší a zdravější. Při hledání skutečně zdravých a léčivých potravin tak často zabrouzdáme do vzdálených exotických krajů a objednáváme si ženšen, tibetskou houbu a jiné tzv. zázračné potraviny. Zapomínáme přitom, že i naše rodná zem skýtá neuvěřitelné dary přírody, které našemu zdraví prospívají a přitom neškodí našim peněženkám.
Hodně muziky za málo peněz
Neprávem zanedbávanou potravinou je například červená řepa, která si zaslouží pořádnou dávku naší pozornosti. Zapomeňte na neoblíbenou sterilovanou řepu ve sladkokyselém nálevu, kterou jste dostávali ve školních jídelnách jako „salát“. Červenou řepu lze upravit i tisíci jinými daleko chutnějšími způsoby, než je tento.
Červená řepa obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. A přitom se jedná o zeleninu, kterou lze koupit v běžných obchodech. Konzumuje se především v zimě, a důvod je zcela prostý. Řepa je mnohem lepší tepelně upravená než syrová. Její kvality oceníte zejména během sychravých podzimních a chladných zimních dnů, až si budete vychutnávat tradiční hutný boršč či vynikající pečenou řepu s kozím sýrem.
Dopřejte svému tělu pořádnou dávku zdraví
A kde se červená řepa vzala? Tato zelenina pochází ze Středomoří. Oblíbili si ji již starověcí Římané, kteří ji nejprve používali jako lék a později i jako potravinu. Odtud se řepa postupně rozšířila do zbývající Evropy, Ameriky a dokonce i Asijských zemí.
Na první pohled nenápadná zelenina obsahuje řadu významných látek, jako je vitamín C, vitamíny skupiny B, kyselina listová, křemík, sodík, draslík a vápník. Důležitou látkou je tzv. GABA neboli kyselina gama-aminomáselná, která podporuje dobrou náladu, a betain, pozitivně působí na cévní systém a funkci jater. Díky vysokému obsahu červeného barviva rovněž podporuje tvorbu červených krvinek a působí také jako antioxidant. Údajně má také protirakovinové účinky.
Pokud si shrneme výše uvedené, získáme velmi prospěšnou zeleninu, která posiluje celkovou imunitu, udržuje normální krevní tlak, podporuje správnou činnost nervové soustavy a trávicího systému, účinně pomáhá při alergiích a revmatismu a rovněž přispívá k celkové duševní pohodě.
Ukrajinský boršč: Chutná i zahřeje
Asi nejznámějším receptem, kromě sterilované řepy, je hutná a velmi vydatná polévka boršč. Receptů existuje nespočet. Každá oblast i každá rodina má recept lehce odlišný. Připravit si jej můžete i s masem, ale také bez jako vegetariánskou variantu této oblíbené polévky. Chutné jsou obě varianty, a to hlavní – vitamíny z řepy do svého těla dostanete tak i tak.
Na vynikající zeleninový boršč si připravte následující suroviny:
- 3 středně velké červené řepy
- 3 malé nebo 2 větší cibule
- 1 větší mrkev
- Kousek petržele a celeru
- Cca ½ bílého zelí (menší hlávka)
- 3-4 brambory
- 1 l hovězího vývaru
- Sůl
- Ocet
- Cukr
- Zakysaná smetana
Červenou řepu oloupejte a nakrájejte na kostky. Zalijte vodou, osolte a přidejte lžíci octa. Uvařte do poloměkka. Na pánvi zpěňte nadrobno pokrájenou cibuli a přidejte mrkev, petržel a celer, taktéž pokrájené na kostky. Lehce poduste a přidejte nakrouhané bílé zelí a pokrájené brambory. Vše zalijte hovězím vývarem tak, aby byla zelenina lehce ponořená. Až bude zelenina téměř měkká, přilijte povařenou červenou řepu i s vodou. Společně povařte a dle chuti přidejte sůl, ocet a cukr. Polévku podávejte s kopečkem zakysané smetany a čerstvým pečivem. Přejeme Vám dobrou chuť a pevné zdraví!