Čerstvé džusy. Zdravý nápoj nebo jen módní vlna
Západní civilizace v posledních letech prochází jakousi vlnou zdravého životního stylu. Lidé se mnohem více zajímají o své zdraví a tedy i o to, čím své tělo krmí. Postupně se zvyšuje poptávka po nezávadných potravinách, které neobsahují žádné chemické doplňky. Ke slovu se tak dostaly například biopotraviny. Mezi lidmi roste zájem o farmářské obchůdky i trhy, kde mohou zakoupit čerstvé potraviny od zeleniny, ovoce, přes pečivo až po mléčné výrobky, maso i bylinky.
Buďte fresh
Stále častěji jsou také k vidění stánky, kde vám na místě připraví džus z čerstvého ovoce či zeleniny. Říká se jim jednoduše freshe. Freshe neboli česky čerstvé džusy a šťávy si ale můžete také připravit doma, stačí si pořídit jednoduchý ruční nebo elektrický odšťavňovač. Oblíbené jsou zejména během horkých letních měsíců, protože příjemně osvěží a tělu dodají zdraví užitečné látky.
Podle výživových odborníků bychom měli denně sníst nejméně pět porcí ovoce a zeleniny jako zdroje cenných vitamínu a minerálů. Pouze malé procento lidí však toto doporučení zvládá dodržovat. Freshe jsou dobrou alternativou, jak tělu dodat potřebné látky mnohem rychleji. Jedna sklenice nahradí jednu doporučenou porci a rozhodně je zdravější než kupovaný džus, při jehož přípravě dochází ke ztrátě podstatné části vitamínů.
Fresh versus smoothies
Čistá ovocná šťáva neboli fresh je vhodná jako energetický drink. Rychle vám dodá energii díky vysokému obsahu ovocných cukrů. Pokud však k ovoci přidáte mléko či vodu a rozmixujete je, získáte smoothies. V jejich případě se cukry vstřebávají déle a drink sám o sobě je sytější. Může tedy sloužit i jako lehčí svačina.
Prospěšné účinky těchto drinků lze zvýšit přidáním jedné lžičky extrapanenského oleje. V nápoji není olej nijak cítit, ale díky obsahu zdraví prospěšných látek získáte z jednoduché nápoje doslova vitamínovou bombu. K fresh nápojům je vhodný hroznový olej, do smoothies pak makový či arašídový olej. Například makový olej dodá tělu vápník, hořčík, železo a vitamín E. Použít můžete také oleje z vlašských a lísko-oříškových jader.