Časté úrazy o prázdninách: prevence, způsob ošetření
Letní sezóna láká bezpočtem aktivit, které lze provozovat. Výlety, plavání, potápění, grilování na zahradě... Čeká na nás zkrátka mnoho zábavy. Ačkoliv o dovolených máme tendenci mít lidově řečeno všechno na salámu, přece jen bychom měli být trochu obezřetní. Podle statistik zdravotníků se v červenci stává nejvíce úrazů. Druhým nejrizikovějším měsícem v roce je nepřekvapivě srpen.
Čím více aktivní jsme, tím více se vystavujeme riziku úrazů. A o letních úrazech bude dnes řeč. Naším cílem není odradit vás, abyste raději v létě nedělali nic, podle rčení „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Spíše vás chceme upozornit na typické letní úrazy a připomenout, že je vždy důležité s sebou na letní akce přibalit lékárničku. Zmíníme samozřejmě i to, co byste v ní měli mít.
V létě máte plné právo být relaxovaní. Ve vlastním zájmu byste ale neměli mít takový přístup vůči možným rizikům.
Úpal, úžeh
Nejsou to v pravém slova smyslu úrazy, ale k letnímu období patří úplně stejně jako sluníčko, zmrzlina a Chalupáři v televizi. Často se zaměňují, takže je dobré si připomenout, co je co: úpal je přehřátí organismu způsobené tím, že je tělo delší dobu vystaveno vyšším teplotám, vysoké vlhkosti a nedostatku čerstvého vzduchu. Za úžeh naopak může jen a pouze sluneční záření. Takže zatímco úpal můžete prožít třeba i zavření v místnosti, úžeh se vám stane jedině venku.
Příčiny jsou různé, příznaky ale podobné. S úpalem se pojí bolest hlavy, horečka, nevolnost a zvracení. Úžeh k tomu připojuje svalové křeče. Někdy osoba s úžehem upadá až do mdlob.
A léčba? Ta je u obou stavů stejná. Mírnější průběh zastaví příjem tekutin (po malých dávkách), chladné vlhké obklady nebo vlažná sprcha. Když je to vážnější, odveďte postiženého na chladné místo, otevřete mu okno a uvolněte oblečení u krku. Pokud se stav postiženého nelepší, neváhejte zavolat rychlou lékařskou pomoc. Více se můžete dočíst v našem článku ZDE.
Odřeniny
Skutečným magnetem na odřeniny jsou děti. Stačí pád z houpačky nebo z kolotoče, nešikovný zákrok při fotbalovém zápasu na škváře nebo skok do vody v místech, kde je nečekaně mělko. Ale podobné nehody se stávají i dospělým. Odřenina je každopádně mírné poranění, při němž dochází k porušení vrchních vrstev kůže. Není to nic, na co by se umíralo, ale i sedřená kůže dokáže bolet. Především bychom se ale měli mít na pozoru před infekcí. Základní rada je aplikovat na postižené místo čisticí sprej či jinou dezinfekci, klasický peroxid vodíku je také stále oblíbený.
Řezné rány
Také řezných ran v létě mírně přibývá, zvláště v souvislosti s oblíbenými grilovačkami. Stačí, aby vám sjel nůž při porcování masa a už je problém na světě. Nejdříve byste měli zastavit krvácení: umyjte si ruce mýdlem a vodou, ránu vydezinfikujte a pokud je v ní nějaká hrubší nečistota, odstraňte ji vydezinfikovanou pinzetou. Zraněnou část dle potřeby zalepte náplastí nebo ovažte a pokud možno zvedněte nad úroveň srdce, aby se snížil průtok krve do rány. Obvaz pravidelně měňte a sledujte ránu, zda se neobjevují známky infekce, jako je zarudnutí, otok či hnis. Pokud je rána široká nebo hluboká, může být potřeba šití nebo v případě, že se rána nehojí navštivte lékaře.
Popáleniny
Už byla řeč o grilovačkách. Ty jsou zdrojem ještě jednoho nepříjemného úrazu – popálenin. Otevřený oheň na grilu je vždy rizikem, láká neposedné děti, které si nebezpečí popálenin nemusí uvědomovat. Ohrožení jsou ale i sebešikovnější kuchaři – nečekaně se vzedme vítr, oheň zasáhne kus oblečení a co se děje dále, to si asi nemusíme popisovat. Důležité samozřejmě je nejdříve oheň zastavit.
A jak léčit vzniklou popáleninu? Nejdříve ránu ochlaďte, ledovou vodou, nebo studeným obkladem. Věděli jste, že okamžitým zchlazením popáleného místa v ledové vodě snížíte intenzitu popálení až o jeden stupeň? Poté jemně omyjte popálenou oblast mýdlem a vodou. A pak dezinfikujte – použijte antiseptický roztok k dezinfekci rány, aby se zabránilo infekci. Toto vše platilo pro popáleniny prvního stupně, hlubší nebo rozsáhlejší popáleniny ochlaďte a ránu lehce překryjte sterilním obvazem. Zejména u menších dětí je nutné ošetření lékařem.
Kousnutí, bodnutí hmyzem
Komáří štípance jsou nepříjemnost, ale asi se nad tím nikdo více nepozastaví. Větší problém představují vosy nebo sršni. Jejich bodnutí může skutečně hodně bolet, místo vpichu vydezinfikujte a přiložte studený obklad. Když se objeví velký otok a s ním spojené svědění, tak na řadu přichází chladivá mast nebo antihistaminika, o vhodné volbě se můžete poradit v lékárně.
Zvláštní pozor si musí dávat alergici. U nich se závažné reakce objeví obvykle do 15 minut a v krajním případě pro ně představují ohrožení života. Může se dostavit zvracení, průjem, ztížené dýchání, pokles tlaku až kolaps. V takové situaci co nejdříve volejte na 155.
Puchýře na chodidlech
Puchýře jsou nepříjemný důsledek pěších túr. Může za ně buďto nevhodná obuv nebo špatně odhadnutá délka výletu. Někteří milovníci dobrodružství si rádi naloží třeba sto kilometrů za pět až sedm dní. V takovém případě doporučíme vzít si dva páry bot a ty každý den střídat. Když už se puchýře objeví, kryjte je speciální náplastí s obsahem hydrogelu. Názory na to, zda puchýř propíchnout či nikoli, se liší. Pokud se puchýř poruší sám (nebo se ho rozhodnete vydezinfikovanou jehlou propíchnout), pak ránu dezinfikujte a zalepte sterilní náplastí, abyste zamezili zanesení infekcí. Na výlety s sebou proto berte dezinfekční přípravek, náplasti s polštářkem různých velikostí, speciální náplasti na puchýře a obvazy.
Zdroje:
https://crdm.cz/clanky/youthwiki/statistika-urazu-za-rok-2022/