6. březen je dnem jódu. Vzácný prvek je důležitý pro funkci štítné žlázy
6. března si připomínáme chemický prvek s protonovým číslem 53. Je to totiž Mezinárodní den jódu. Zároveň za zmínku stojí malé výročí – přesně před 210 lety byl tento vzácný prvek objeven. Zasloužil se o to francouzský chemik Bernard Courtois.
Kretenismus: u nás vymýcen, jinde je stále rozšířen
Proč je jód tak důležitý, že si zasluhuje svůj mezinárodní den, je nasnadě. Jde o biogenní prvek. To znamená, že je nezbytný pro život. S touto skutečností se lehce vypořádají přímořské národy, které čerpají jód z mořských plodů a ryb. Pro občany vnitrozemských států to ale může být problém. Chybějící jód vedl po staletí k těžkým chorobám. Také negativně ovlivňoval pohlavní život a inteligenci jedinců.
Typickým úkazem je kretenismus, který se projevuje hluchoněmostí, svalovou ztuhlostí a problémy s motorikou. K tomu se přidává také nízká inteligence. Pokud nedostatkem jódu trpí matka, pak je kretenismus dobře patrný na dítěti ihned po narození. Jedinec má znetvořující zduření v oblasti krku, strumu nebo česky vole. Také má celkově zakrslé tělo. Pokud se s léčbou nezačne během prvních týdnů po narození, retardace se stane nevratnou.
V Česku je kretenismus považován za vymýcený, poslední dítě se s touto poruchou narodilo v roce 1924. V jiných zemích se ale s kretenismem setkáme. Nejvíce je to v Iráku, v Paraguayi, v Kazachstánu nebo na Ukrajině. Skoro vždy ve vnitrozemských oblastech.
Jód je důležitý pro tvorbu trijodthyroninu a thyroxinu
Čím přesně jód našemu tělu prospívá? Zvláštní je, že většině našich orgánů vůbec ničím. Ale je zde jeden, který jej potřebuje nezbytně. Je to štítná žláza. Tento tmavě červený útvar tvarem připomínající motýla se nachází na dolní části krku před průdušnicí. Samotný jód zde nic neovlivní, ale naváže se na aminokyselinu threonin, čímž vytvoří hormony trijodthyronin a thyroxin. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny a také růst a vývoj. Jód je tak důležitým palivem pro činnost štítné žlázy jako takové. Když chybí, dochází k hypothyreóze. Pacient je unavený, zpomalený, ospalý, je mu často zima.
Existuje i opačný extrém. Hyperthyreóza neboli zvýšená činnost štítné žlázy znamená neklid, nespavost, svalová slabost a neschopnost přibrat hmotnost i při dobrém apetitu. Dalším nepříjemným aspektem hyperthyreózy je vypadávání vlasů.
Nejvíce jódu potřebují kojící ženy
Sečteno a podtrženo, jód přispívá k dobrému soustředění, myšlení a schopnosti pamatovat si, zdravé funkci nervového systému, zdravé pleti, produkci hormonů štítné žlázy a také ke zdravému růstu dětí. Doporučený denní příjem jódu je vyjádřen v mikrogramech, přičemž pro každou věkovou kategorii jde o jiné množství. Kolik jódu byste měli denně zkonzumovat, to vyjadřuje následující tabulka.
Věk | Doporučené množství |
Novorozenci a kojenci | 110-130 mikrogramů |
Děti 1-8 let | 90 mikrogramů |
Děti 9-13 let | 120 mikrogramů |
Dospívající | 150 mikrogramů |
Dospělí | 150 mikrogramů |
Těhotné ženy | 220 mikrogramů |
Kojící ženy | 290 mikrogramů |
Už jste zkoušeli mořské řasy? Některé chutnají výtečně
Zbývá dodat výčet potravin, které jsou bohatým zdrojem jódu. Na úvod krátké zastavení u soli. Jód je prvek, který se nachází zejména v mořské vodě, následně tedy i v mořské soli pro kuchyňské použití. Soli, které nepocházejí z mořské vody, se jodizují dodatečně, v České republice se tak děje od 40. let minulého století.
Zdroji jódu dále jsou:
– mořské ryby, například tresky nebo tuňáci
– mořské řasy, zvláště kombu nebo wakame
– mléko a mléčně výrobky, zejména tvaroh a jogurty
– vaječné žloutky
– švestky
Pokud máte nablízku asijský obchod s potravinami, doporučujeme vyzkoušet řasy prodávané v podobě sušených plátků. Jsou kořeněné a velice chutné. Také je dobrou volbou salát Wakame z mořských řas, který najdete v chladicím zařízení v každém dobrém asijském obchodě. Tato pochoutka lahodí ústům ve spojení s nudlemi, s houbami nebo jen posypaná sezamem a zalitá dresinkem.
Jód je také součástí mnoha multivitaminových doplňků stravy. Ty jsou k dostání v různých formách a pro všechny věkové kategorie. Speciálně na jód jsou bohaté přípravky s výtažkem z hnědé mořské řasy zvané „kelp“. O nejvhodnější variantě se poraďte v lékárně.
Zdroje:
https://www.denik.cz/zdravi/nemoci-stitne-zlazy-pribyva-muze-za-to-nedostatek-jodu-20150309-vvha.html#:~:text=Jodizovan%C3%A1%20s%C5%AFl,letech%2020
www.celostnimedicina.cz/jod-a-jeho-vyznam-v-organismu.htm
https://www.walmark.cz/magazin/proc-je-pro-nase-telo-dulezity-jod#:~:text=J%C3%B3d%20je%20%E2%80%9Epotravou%E2%80%9C%20%C5%A1t%C3%ADtn%C3%A9%20%C5%BEl%C3%A1zy,a%20t%C3%ADm%20ani%20na%C5%A1e%20t%C4%9Blo.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-Consumer/#:~:text=Iodine%20is%20a%20mineral%20found,development%20during%20pregnancy%20and%20infancy
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Himalajska,-jodizovana-ci-sul-morska.-Nutricni-a-zdravotni-benefity-jednotlivych-druhu__s10010x19491.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%ADtn%C3%A1_%C5%BEl%C3%A1za