11. duben patří Světovému dni Parkinsonovy choroby
Dnešní den je věnován Parkinsonově nemoci. Ta postihuje zejména starší osoby a po celém světě jí trpí více než 6 milionů lidí, což není zanedbatelný počet nemocných. Proto bychom si měli alespoň jeden den v roce připomenout, o jak vážnou nemoc se jedná, a že postihnout může kohokoliv.
Proč zrovna 11. dubna? Právě v tento den se v roce 1755 narodil britský lékař, chirurg, geolog, paleontolog a politický aktivista James Parkinson. Ten jako první v roce 1817 popsal Parkinsonovou chorobu. Tento název se ujal až o 60 let později na popud francouzského lékaře Jean-Martina Charcota známého jako “otec francouzské neurologie”. Sám Parkinson nemoc nazval paralysis agitans, česky třaslavou obrnou.
Každý rok přibývá až 1500 nových pacientů pouze v ČR
Jenom v České republice Parkinsonovou chorobou trpí téměř 20 000 osob a každý rok lékaři evidují až 1500 nových pacientů. Při včasné diagnóze lze potlačit příznaky nemoci a zpomalit její rozvoji pomocí rehabilitačního cvičení. Nemoc jako takovou však úplně vyléčit nelze.
Parkinsonova choroba je jednou z nejvážnějších neurologických nemocí. Mezi hlavní projevy patří ztuhlé svaly, velmi špatná koordinace pohybů či porucha řeči. První symptomy jsou přitom velice nenápadné. Člověk se cítí unavenější než obvykle, zažívá pocity tuhosti a těžkosti končetin, začínají jej trápit lehké křeče a třes. Většina nemocných své problémy bohužel začíná řešit až v momentě, kdy jej omezují v samostatném životě.
Od popisu nemoci až dodnes je skutečný původ Parkinsonovi nemoci neznámý. Příčin může být údajně hned několik. Parkinsonovu nemoc mohou vyvolat genetické predispozice, ale i dlouhodobé užívání toxických látek nebo opakovaný úraz hlavy. Nemoc nejčastěji postihuje starší osoby od 60 let výše, ale výjimkou nejsou ani pacienti ve věku 30 až 40 let.
Kdo ze slavných osobností trpěl nebo trpí Parkinsonovou chorobou? Byli to například papež Jan Pavel II., malíř Salvador Dalí, boxer Muhammad Ali, generál Francisco Franco, nacistický vůdce Adolf Hitler, herci Robin Williams, Michael J. Fox, Vincent Price či Michael Redgrave.
Odpoledne plné her, pohybu a zábavy v Parkinson Centru
Při příležitosti Světového dne jsou naplánované nejrůznější akce. Nejčastěji se jedná o zábavné odpoledne naplněné hrami a pohybem. Cílem je užít si tento se svými přáteli a rodinou a zapomenout tak na nemoc, která pacienty sužuje.
Proč právě pohyb? Protože pohyb a fyzická zátěž jsou při zpomalování průběhu nemoci nejúčinnější. Vhodná fyzická zátěž mírní příznaky. Cvičení však není nijak speciální. Aby bylo opravdu efektivní, musí být hodně intenzivní. Ideální je proto cvičení na aerobních trenažérech (rotoped, eliptický trenažér, veslování), běhání, jízda na kole, posilování apod. Pacient se prostě musí zapotit a zadýchat.