4.2. Světový den boje proti rakovině
Na 4. února připadá světový den boje proti rakovině. V současnosti jde o jednu z nejzávažnějších hrozeb, které lidstvo čelí. Každoročně na rakovinu celosvětově zemře přibližně 10 milionů lidí. To je 15x více než kolik umře v ozbrojených konfliktech a 12x více než kolik umře na malárii.
Rakovina nedělá rozdíly mezi rasami, mezi pohlavími, mezi bohatými a chudými. Je pravda, že je rizikovější pro starší lidi, ale dokáže zaútočit i na dvacátníky v plné síle. Snad každý z nás zná někoho, kdo s rakovinou bojoval, a šlo o neúspěšný boj. V Česku loni zemřelo 29 000 lidí na rakovinu, což tvoří čtvrtinu všech úmrtí. Opravdu musíme rakovinu brát vážně.
Proč je rakoviny tolik
Rakovina tady byla vždy, zemřeli na ni například italský skladatel Rossini v 19. století či ještě před ním Napoleon a manželka Jindřicha VIII. Anna Klévská. Je ale pravda, že počty těchto diagnóz neustále rostou. A to závratnou rychlostí. Ještě v roce 2022 v ČR diagnostikovali 60 000 nových případů zhoubných nádorů, v loňském roce už to bylo kolem 80 000. Tento trend platí celosvětově. Do roku 2035 se odhaduje, že půjde o nejčastější příčinu úmrtí v EU.
Jedním z důvodů „epidemie“ rakoviny je nezdravý životní styl – kouření, nekvalitní strava a nedostatek pohybu.
Rizikové jsou také environmentální faktory – kvalita životného prostředí má velký vliv, rizikové jsou ve vzduchu, ve vodě a v potravinách obsažené chemikálie, karcinogeny a radiace.
Zar růstem ale stojí také lepší diagnostika – dříve si neuměli lidé tak rychlé onemocnění vysvětlit, dnes je to díky moderním technologiím snazší, což mimo jiné vede i k tomu, že statisticky přece jen dokážeme rakovinu efektivněji léčit. Dalším faktorem je stárnutí populace. Díky lepší zdravotní péči žijí lidé déle a riziko rakoviny se s věkem zvyšuje.
Nejčastější typy rakoviny
Celosvětově je nejrozšířenějším typem rakovina plic, která tvoří až 12 % všech nových případů onemocnění. Za ní je rakovina prsu, která ale v mnoha zemích včetně České republiky rakovinu plic nahrazuje na prvním místě této smutné statistiky. Následují rakoviny konečníku, prostaty a žaludku.
Ptáme-li se, na jakou rakovinu lidé na světě nejčastěji umírají, pak dostáváme stejnou odpověď – rakovina plic, na niž umírají ročně miliony lidí. Nejvíce do statistiky přispívá Asie, kde velká část populace kouří. V Evropě se přece jen daří tuto nemoc potlačovat.
Jedineční, a proto sjednocení
4.února je den, kdy zdravotnická zařízení po celé planetě a s nimi i celá veřejnost poukazují na přítomnost rakoviny a její závažnost. S návrhem na to, aby se v tento den připomínalo, jak děsivá nemoc nám je na blízku, přišla nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control).
Organizace se rozhodla, že pro roky 2025, 2026 a 2027 bude hlavním tématem kampaně „United by Unique“, což bychom mohli přeložit jako Jedineční, a proto sjednocení. Kampaň se má zaměřit na jednotlivé lidské příběhy. Mluvili jsme o statistice, uváděli jsme tisíce a miliony případů rakoviny, ale nesmíme zapomínat, že jde o tisíce a miliony rozličných lidských osudů.
Kampaň UICC vypráví tyto lidské osudy. S částí z nich se můžete seznámit na instagramovém profilu worldcancerday. Nelekněte se, že zde uvidíte fotografie lidí vzhůru nohama – souvisí to s nápaditým pojetím prezentace všech dotazovaných, kdy hovoří o tom, jak rakovina „převrátila jejich život naruby“.
Mýty o rakovině
Světový den proti rakovině si klade za cíl i vymýcení mýtů, které se s rakovinou pojí. Není jich málo. Představme si některé z nich.
„Rakovině nelze předejít. Je to osudová záležitost.“ - to není vždy pravda. Konkrétní vznik rakoviny může být dílem náhody, ale pokud se v těle dlouhodobě hromadí nepříznivé faktory, pak je dotyčný k rakovině náchylnější. Ty příčiny už jsme uvedli – nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření, stres.
„Rakovina se dá vyhladovět.“ Kdo ví, kde se tento výmysl vzal. Nádor se vyhladovět nedá. Respektive, sice hladověním trpí, ale trpí i všechny tkáně v těle. Hladovění pacientovi může škodit, protože jeho oslabené tělo ztrácí sílu se rakovině bránit a rychleji se může poddat, jakmile nádor opět začne růst.
„Rakovinu může z těla vyhnat senzibilní léčitel.“ Alternativní způsoby léčení rakoviny u některých případů zabrat můžou. Těžko vám ale pomůže šarlatán zkoušející zaklínadla nebo zázračné vodičky, u nichž neznáte původ. Neověřené a pochybné postupy léčitelů mohou ohrozit život.
„Rakovinu kůže nemůže dostat člověk s tmavší pletí.“ Lidé afrického původu jsou sice vůči rakovině o něco lépe chránění díky většímu množství kožního barviva melaninu, jež umí z části neutralizovat škodlivé účinky paprsků slunce. Jenže UV záření je opravdu nebezpečné a dokáže ublížit každému, pokud se nechrání – i lidem s tmavší kůží.
„Rakovina se nešíří z člověka na člověka.“ Většinou opravdu ne. Ale existují například takzvané papilomaviry, jež umí přenášet rakovinu děložního čípku. Viry žloutenky typu B a C mohou zase způsobit rakovinu jater. Zde hodně pomáhá očkování.
„Dobrou onkologickou léčbu získám jen díky známosti.“ Nejmodernější dostupné a schválené postupy jsou dostupné pro každého. Je potřeba se obrátit na odborníky, na lékaře pracující v komplexním onkologickém centru.
Prevence je klíč
Základem všeho je přestat kouřit. Nikotin se samozřejmě nejvýrazněji podepisuje u rakoviny plic, ale má vliv na mnoho dalších typů onemocnění. Kromě toho, že byste neměli kouřit, byste se měli i vyhýbat kuřáckému prostředí.
Udržujte si optimální tělesnou hmotnost. Cvičte, buďte fyzicky aktivní. Zdravě jezte a vyhýbejte se alkoholu. V létě se chraňte proti sluníčku. Maminky by měly kojit své děti, omezit používání hormonální substituční terapie.
Navštěvujte v rámci preventivních prohlídek pravidelně lékaře, nebo se účastněte organizovaných screeningových programů zaměřených na základní typy rakoviny. Ženy by měly již od 15 let chodit na screening rakoviny děložního čípku a od 45 let na mamografický screening rakoviny prsu, muži by si pak od 50 let měli nechat lékaři zkontrolovat tlusté střevo a konečník.
Zdroje:
https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/worldwide-cancer
https://www.cancer.org.au/events/world-cancer-day
https://www.instagram.com/worldcancerday/?hl=en
https://www.zzmv.cz/svetovy-den-boje-proti-rakovine